دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

بند بند سرگذشتم

بند بند سرگذشتم

نویسنده: محمدحسین کاشف الغطاء
مترجم: علی شمس
ناشر: موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 448
اندازه کتاب: رقعی  - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

مجموعه خاطرات شیخ محمدحسین کاشف الغطاء

در این دفتر می خوانیم که طلبه ی عرب نجفی ناگهان در شهر خود نجف، کانون دانش و میعادگاه دانشوران، به فراست می فهمد باید فارسی بیاموزد تا بتواند عالم و مجتهد شود. چراکه بیشتر طلبه های فاضل، اساتید، علما، فقها و حکمای بزرگ نجف ایرانی بوده اند و تقریبا تمام درس ها را به فارسی می گفته اند و در مباحثه های جان دار و نکته آموزشان فارسی حرف می زده اند و کوتاه سخن آنکه زبان علم آن روزگار فارسی بوده است.

همچنین می خوانیم که هشتادوپنج سال پیش، چندصد نفر از علمای برجسته ی دنیای اسلام، شب میلاد پیامبر اعظم (ص) در مراسم افتتاح کنفرانس قدس با سی هزار نفر از اهالی بیت المقدس، نمازشان را به همان طلبه ی نجفی اقتدا کردند که حالا دیگر یک مجتهد علامه بود و بعد پای منبرش نشستند که او سخن از یکدلی و اتحاد مسلمین بگوید و از فردا تمام اعضای کنفرانس، نمازهای پنج وقتشان را به همین آقا اقتدا کردند و یکی دو روز بعد نیز علمای گردآمده در همایش از علامه کاشف الغطاء خواهش کردند که نماز جمعه ی آن هفته ی قدس را نیز اقامه کند.

درادامه خاطرات می خوانیم که جمعه ی نیمه ی شعبان همان سال، بزرگان شیعه و سنی شهر صیدا از همین علامه ی اهل نجف خواهش کردند نماز جمعه ی آنان را نیز در مسجدجامع العمری امامت کند و همه ی شهر متفق به مسجد آمدند حتی مسیحیان و کلیمیان! که می گفتند برای شنیدن خطبه هایش آمده ایم.مرحوم مؤلف برروی هم بیش از نصف این دفتر را پیرامون ایران و ایرانیان نوشته اما روایتش از اوضاع عراق، سوریه، لبنان و مصر هم سخت دلکش و خواندنیست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات