دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

بمن چه مربوطه

به من چه مربوطه

نویسنده: عزیز نسین
مترجم: رضا همراه
ناشر: دنیای کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 225
اندازه کتاب: جیبی - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب 

کمال از دوستان دوران کودکی منه! ازم دعوت کرد برای دیدن کتابخانه اش به خانه آنها بروم. خانه کمال کوشک بزرگی در بهترین محلات شهر بود.
گفتم: - خونه قشنگی دارین
- مال خاله جان نصرت مه کمال مرا به اتاق بزرگی که توی قفسه هاش مملو از کتاب بود، برد:
- چطوره چائی مونو همینجا بخوریم؟
- عالیه کمال رفت چایی بیاره و من مشغول تماشای کتابها شدم.

در این موقع صدای دورگه و لرزانی از بالای پله ها به گوش رسید: "گروها... ااا...ن... قدم...رو...یک...دو...یک...دو" یکه ای خوردم و لحظه ای گوش به زنگ ماندم تا از ته و توی قضیه سر در بیاورم...

ادبیات در طول تاریخ رسالت‌های بسیاری بر عهده داشته است. یکی از راه‌های شناخت هر عصر تاریخی و مقتضیات و شرایط اجتماعی، سیاسی و فرهنگی‌اش مطالعه‌ی آثار ادبی آن دوران است. طنز از زمانه‌ی شاعری چون عبید زاکانی تا کنون همواره راه بسیاری از شاعران و نویسندگان برای بیان انتقاداتشان بوده است. زبان طنز از تأثیرگذاری بیشتری برخوردار است و از سوی دیگر دست شاعر و نویسنده را باز می‌گذارد تا تلخی حرف‌هایش را تعدیل کند. عزیز نسین شاعر ترک‌زبان  ترک یکی از شاعران شجاعی است که رسالت ادبی خود در قبال جامعه را به‌خوبی به انجام رسانده است. طنز سیاه عزیز نسین همواره خاری در چشم ظالمان بوده و هیچ‌کس از گزند زبان او در امان نبوده است. فلان فلان‌شده‌ها اثر دیگری از اوست که حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

عزیز نسین در این باره گفته است: «اگر آثارم این‌چنین موردتوجه مردم ایران است، باید که همانندی‌های بسیاری بین ناهنجاری‌های اجتماعی ترکیه و ایران این دوران وجود داشته باشد، باید قبول داشت که مردم امروز ترکیه و ایران، در شرایط کم‌وبیش مشابه اجتماعی و اقتصادی و سیاسی زندگی می‌کنند و با مسائل مشترکی روبه‌رو هستند.»

عزیز نسین یکی از معدود نویسندگان ترک زبانی است که توانست با زبان طنز به موشکافی و انتقاد از باورهای نادرست جامعه بپردازد و در این راه نیز مشکلات زیادی را تحمل کرد و چندین سال روانه ی زندان شد و یک بار نیز از سوقصدی مهلک جان سالم به در برد.

فهرست

تشریفات قانونی
تماشاچیان فوتبال
اول خرها را نابود کنید
عقده های حقارت
انسان ها بیداد می کنند
کدام حزب برنده می شود
به من چه مربوطه
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات