کتاب بعد زیبا شناختی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات هرمس

بعد زیباشناختی

نویسنده: هربرت مارکوزه
مترجم: داریوش مهرجویی
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 119
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 7

 

مروری بر کتاب

نویسنده با پرداختن به معنای زیبا شناسی از آغاز دوران جدید در فلسفه غرب، آنجا که آگاهی شخصیت می یابد و ذهن خود را در «می اندیشم، پس هستم» تحقق پذیر می سازد، چنان که از نظر دکارت تمامی تفکر فلسفی مبتنی بر تقدم آگاهی است، به تفسیر مارکس و انگلس از زیبایی می رسد که آن را در خدمت پراکسیس بشری می گمارند و در نوشته های انگلس، روی اهمیت ذاتاً لجتماعی اثر تأکید دارد.
مارکوزه نیز معتقد است که هنر، به عنوان آگاهی، بر ذهنیت افراد جامعه اثر می گذارد و موجب رشد شناخت آنان از خود و از جهان خود می شود.

زیبایی‌شناسی یکی از رشته‌های فلسفه است که به عنوان نظریه‌ی تأمل در داوری‌های زیبایی‌شناختی و چیستیِ زیبایی و نسبت آن با ادراک، تعریف می‌شود.» در قمستی از متن کتاب آمده است: «واژه‌ی زیباشناسی یا زیبایی‌شناسی یا علم الجمال آن طور که در زبان فارسی متداول است و معادل واژه Aesthetics به کار رفته، از نظام فلسفی خاصی سخن می‌گوید که کارش کاوش در معنای جمال و شناخت زیر و بم‌های این پدیده است.

با آنکه فلاسفه پیشین اساسا آن را به معنای چیزی مربوط به حواس در می‌یافتند و بر نقش شناختی و معرفت بخش آن تاکید می‌کردند، زیباشناسی به عنوان نظامی جداگانه در زمینه علم و فلسفه تا میانه قرن هجدهم جایگاه مشخصی نداشت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بعد زیبا شناختی

  • ناشر: هرمس
  • کد کتاب: 66270
  • موجودی: در انبار
  • 90,000ریال
  • 80,000ریال

برچسب ها: هربرت مارکوزه, داریوش مهرجویی, فلسفه هنر, جامعه شناسی هنر, زیباشناسی, زیبا شناسی, زیبا شناختی, کتاب بعد زیباشناختی