كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
بسوی سیمرغ ؛ منظومه منطق الطیر به نثر پارسی

بسوی سیمرغ 

نویسنده: فریدالدین عطار نیشابوری - نعمت الله قاضی
ناشر: پیروز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 445
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

منظومه منطق الطیر به نثر پارسی

منطِقُ‌الطِیر یا مقامات‌الطیور منظومه‌ای‌ست از عطار نیشابوری که به زبان فارسی و در قالب مثنوی به بحر رمل مسدس مقصور سروده شده‌است. کار سرودن این مثنوی در قرن ششم هجری قمری (۱۱۷۷ میلادی) پایان یافته‌است.

این مثنوی که ۴۴۵۸ بیت دارد، از مثنوی‌های تمثیلی عرفان اسلامی به شمار می‌آید. مراحل و منازل در راه پوییدن و جُستن عرفان یعنی شناختن رازهای هستی در منطق‌الطیر عطار هفت منزل است. او این هفت منزل را هفت وادی یا هفت شهر عشق می‌نامد.

هفت وادی به ترتیب چنین است: طلب، عشق، معرفت، استغنا، توحید، حیرت، و فقر که سرانجام به فنا می‌انجامد. در داستان منطق‌الطیر، گروهی از مرغان برای جستن و یافتن پادشاهشان سیمرغ، سفری را آغاز می‌کنند.

در هر مرحله، گروهی از مرغان از راه باز می‌مانند و به بهانه‌هایی پا پس می‌کشند تا این که پس از عبور از هفت مرحله، از گروه انبوهی از پرندگان تنها «سی مرغ» باقی می‌مانند و با نگریستن در آینه حق در می‌یابند که سیمرغ در وجود خود آن‌هاست.

در نهایت با این خودشناسی مرغان جذب جذبه خداوند می‌شوند و حقیقت را در وجود خویش می‌یابند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بسوی سیمرغ ؛ منظومه منطق الطیر به نثر پارسی

  • ناشر: پیروز
  • کد کتاب: 109449 - 204/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: فریدالدین عطار نیشابوری, نعمت الله قاضی, عرفان اسلامی, تصوف, کتاب های نایاب, کتاب بسوی سیمرغ ؛ منظومه منطق الطیر به نثر پارسی