كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
بسط تجربه نبوی

بسط تجربه نبوی

نویسنده: عبدالکریم سروش
ناشر: صراط
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 389
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب 

این کتاب بسیار دلچسب و زیبا تکمیل کننده کتاب قبض و بسط تئوریک شریعت نویسنده و کتاب صراط های مستقیم اوست . این کتاب را پیامبر نامه نیز میتوان نامید چرا که سراپا از بسط دین و به تبع بسط تجربه درونی و بیرونی پیامبر حکایت میکند و وحی رسالت را تابع شخصیت رسول میشمارد .

خاتمیت نبوت را مقتضی و موجب ختم حضور نبی در عرصه ی دینداری نمی گیرد بل بر این حضور به خاطر تامین طراوت تجربه های دینی انگشت تاکید می نهد و عمده سخن در آن ، مربوط به منزلت کانونی شخصیت بشری پیامبر در تشریع و تجربه ی دینی و نقش ولایت او در تداوم دینداری است .

در قبض و بسط تئوريک شريعت، سخن از بشری بودن و تاريخی بودن و زمينی بودن معرفت دينی می‌رفت و اينک در بسط تجربه نبوی سخن از بشریت و تاريخیت خود دين و تجربه دينی می‌رود. به عبارت ديگر اين كتاب رويه بشری و تاريخی و زمينی وحی و ديانت را، بدون تعرض به رويه فرا تاريخی و فرا طبيعی آن، بل با قبول و تصديق آن، می‌كاود و باز می‌نمايد.

اين كتاب را پيامبرنامه نيز می‌توان ناميد؛ چراكه سراپا از بسط دين به تبع بسط تجربه درونی و بيرونی پيامبر حكايت می‌كند و وحی رسالت را تابع شخصيت رسول می‌شمارد. خاتميت نبوت را مقتضی و موجب ختم حضور نبی در عرصه دينداری نمی‌گيرد، بل بر اين حضور به خاطر تأمين طراوت تجربه‌های دينی انگشت تأكيد می‌نهد و عمده سخن در آن، مربوط به منزلت كانونی شخصیت بشری پيامبر در تشريع و تجربه دينی، و نقش ولايت او در تداوم دينداری است.

علم كلام جديد ما امروز با ايراد عنصر بشریت و تاريخيت در دين و معرفت دينی و حيات رجال الهی، آگاهانه بابی را در دين‌شناسی بر خود می‌گشايد كه بر گذشتگان بسته بود و به توازنی وفا می‌کند كه قرن‌ها بی‌وفایی و بی‌مهری ديده بود. بسط تجربه نبوی هم دوست دارد تا جهدی كوچک در اين جهاد بزرگ تلقی شود.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بسط تجربه نبوی

  • ناشر: صراط
  • کد کتاب: 116759 - 116/6
  • موجودی: در انبار
  • 380,000ریال

برچسب ها: عبدالکریم سروش, تاریخ ادیان, جامعه شناسی دین, فلسفه اسلامی, اسلام, تاریخ اسلام, کتاب بسط تجربه نبوی