كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
بستان العقول فی ترجمان المنقول

بستان العقول فی ترجمان المنقول

نویسنده: محمد بن محمود بن محمد زنگی بخاری - محمد تقی دانش پژوه - ایرج افشار
ناشر: پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 235
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1374 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

این کتاب که مضامین آن بر اساس بخش های انسان و حیوان از «رسائل اخوان الصفا» اقتباس و تالیف شده، از آثار «محمد بن محمود بن محمد زنگی بخاری»، از ادبا و حکمای قرن هفتم و هشتم هجری است. 

در حقیقت «بستان العقول فی ترجمان المنقول»، ترجمه گونه ای است آزاد از «رساله حیوان»، برگرفته از رسائل مشهور «اخوان الصفا». 
درباره هدف این ترجمه و تالیف، «زنگی بخاری» خود اشاره می کند که چون رساله حیوان را «برنسق کلیله و دمنه» یافت و ...، «چنان دید که این نسخه شریف را به پارسی کند و نقاب عربیت را از پیش جمال شاهدان معنایش براندازد تا سبب فایده همگان گردد.»

او در مقدمه سخن، «رساله حیوان» را با «کلیله و دمنه» مقایسه می کند و آن را برتر از «کلیله و دمنه» می شمرد. در چاپ حاضر، «بستان العقول» از روی عکس تنها نسخه شناخته شده آن که در کتابخانه «توبینگن» در آلمان نگهداری می شود، رونویسی و تصحیح شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بستان العقول فی ترجمان المنقول

  • 0ریال

برچسب ها: محمد بن محمود بن محمد زنگی بخاری, محمد تقی دانش پژوه, ایرج افشار, ادبیات قدیم فارسی, متون قدیم, حکایات, کتاب بستان العقول فی ترجمان المنقول