كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
بزم آورد

بزم آورد

نویسنده: عباس زریاب
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 544
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1368 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

شصت مقاله درباره ؛ تاریخ ، فرهنگ و فلسفه

بزم آورد عنوان کتابی است دربرگیرنده ۶٠ مقاله در باره تاریخ، فرهنگ و فلسفه از تاریخنویس بزرگ معاصر، دکتر عباس زریاب خویی (١٢٩٧-١٣٧٣شمسی). دکتر زریاب از جمله دانشمندان بزرگی است که متأسفانه قدر او ناشناخته مانده است، اما مطالعه آثار وی، بزرگی و دقت نظر علمی شگفتش را آشکار می سازد.آنچه بزم آورد دکتر زریاب خویی را اعتبار می بخشد، نخست جایگاه بلند ایشان در تاریخنگاری معاصر و دانش فقهی، فلسفی و تاریخی او ست. جز این باید به نکته سنجی های شگفت و بدیع آن مرحوم در نگارش این مقالات اشاره کرد که در مواردی استثنایی و منحصر به فرد هستند.

 واژه بزم آورد ( در زبان پهلوی بَژماوُرت ) به معنی نَوالِه است. یعنی لقمه. بزم آورد لقمه ای بوده است مرکب از گوشت و تخم مرغ و سبزی که در نان نازک و سبکی می پیچیده اند و در سفر یا هنگام جنگ و یا هر گاه که فرصت کافی برای پختن غذا وجود نداشته، همراه می برده اند تا بتوانند براحتی آن را مصرف کنند. بزم آورد را می توان با ساندویچ در این روزگار برابر دانست. ظاهرا دلیل انتخاب این نام از طرف دکتر زریاب خویی برای این مجموعه این بوده است که وی دهها مقاله پراکنده خود را که در نشریات مختلفی به چاپ رسیده و دسترسی به آنها دشوار بوده، یک جا در این کتاب گنجانیده و مجموعه ای آماده برای خوانندگان خود فراهم آورده است.

این مجموعه، شامل منتخبی از مقالات تحقیقی، چند مقاله کتاب شناسی، یک رساله درباره ساسانیان، یک سخنرانی، دو مصاحبه، دو مقاله در احوال دانشمندان و برخی نامه های پژوهشگر و استاد برجسته تاریخ و فرهنگ ایران، «عباس زریاب خویی» است. یادداشتی در رثای استاد به قلم زنده یاد، «احمد تفضلی» و هم چنین زندگینامه خود نوشت استاد، به این مجموعه اضافه شده است.

کتاب مجموعه ای است از :
 مقالات تاریخی- شرح حال ؛ ٢٩مقاله ذیل این عنوان گنجانیده شده که ١٧عنوان به شرح حال رجال تاریخی بخصوص شخصیت های تاریخ اسلام اختصاص یافته است. از آن جمله اند: ابن ابی الحدید، ابن اسحاق، ابن تیمیه، ابوذر، ابوطالب، احمد بن حنبل و ... موضوع چند مقاله نیز تاریخ و تاریخ نگاری ایران است. به عنوان نمونه می توان به مقالات: تاریخ نگاری بیهقی و مورخان ایران در عهد اسلامی اشاره کرد.
فقه و قانون. در این بخش سه مقاله فقه، قانون و قانون شناسی گنجانیده شده است.
 فلسفه. ذیل عنوان فلسفه ١٣ مقاله آمده است. از آن جمله می توان به مقالات: فلسفه، فارابی، فلوطین، شکاکیت، قیاس، علت و عاقل و معقول اشاره کرد.
کلام. ذیل این عنوان ٨ مقاله گنجانیده شده. بعضی از آنها عبارت اند از: قضاء و قدر، صفت، فرشته و قرآن.
فرق و مذاهب. این بخش شامل  ٧ مقاله است که از آن جمله می توان به مقالات: کرّامیه، شیعه، شیخیه، صبّه، گنوستیسیم و قرامطه اشاره کرد.  

فهرست 

چند پرسش درباره تاریخ ایران
تاریخ نگاری بیهقی
مورخان ایران در عهد اسلامی
نام یکی از هفت خاندان بزرگ دوره پارتی و ساسانی
ابن ابی الحدید
ابن ابی العوجاء
ابن اسحاق
ابن تیمیه
ابوحنیفه
فلسفه
فارابی
فخر رازی
فیثاغورس
عاقل و معقول
ایمانوئل کانت

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بزم آورد

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 109238- 62/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عباس زریاب, مقالات فلسفی, مقالات تاریخی, تاریخ تمدن ایران, ایران و اسلام, تاریخ فلسفه اسلام, مقالات ادبی, تاریخ اسلام, کتاب بزم آورد