كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
برگزیده و شرح اشعار خاقانی

برگزیده و شرح اشعار خاقانی

نویسنده: جمشید علیزاده
ناشر: فرزان روز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 230
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

«خاقانی شروانی» در سال 520 ق در شماخی، مرکز ایالت شروان (آذربایجان) متولد شد. آثارش حاکی از این است که از نخستین سال‌های نوجوانی به سرودن پرداخته است. دیوان، تحفة العراقین و منشآت از آثار خاقانی است. او یکی از ده شاعر بزرگ فارسی زبان و از معدود شاعرانی است که می‌توان در مورد او صفت استثنایی را به کار برد.

تنوع قالب و موضوع، گریز از ابتذال و عادت، وسعت دامنة خیال، قدرت آفرینش تعابیر و استعاره‌های جدید، غنای پشتوانة فرهنگی، اصالت تجربة هنری و تشخّص بی‌نظیر زبان از ویژگی‌ شعرهای خاقانی است که او را استثنایی کرده است. زیباترین و برجسته‌ترین شعرهای خاقانی در قالب‌ها و موضوعات مختلف در کتاب حاضر ارائه شده است. از آن‌جا که مخاطب اصلی کتاب نوجوانان و جوانان هستند، مفهوم مورد نظر شاعر به ساده‌ترین شکل شرح داده شده است، به گونه‌ای که حتی خوانندة معمولی نیز می‌تواند آنها را درک کند.

در گزینش و گزارش شعرها دو ملاک و هدف عمده در نظر داشته ایم.

نخست: ارایه نمونه هایی از زیباترین و برجسته ترین اشعار خاقانی در قالب ها و موضوعات مختلف. دوم: بیان مفهوم موردنظر شاعر به ساده ترین عبارت؛ به گونه ای که حتی یک خواننده معمولی و صرفاً علاقمند به شعر نیز بتواند با سایه روشنی از زیبایی های متنوع دیوان خاقانی آشنا شود.

افضل‌الدّین بدیل بن علی خاقانی شروانی، متخلّص به خاقانی (۵۲۰ قمری در شَروان - ۵۹۵ قمری در تبریز) از جملهٔ نامدارترین شاعران ایرانی  و بزرگ‌ترین قصیده سرایان تاریخ شعر و ادب فارسی به‌شمار می‌آید.

خاقانی آن کسان که طریق تو می‌روند
زاغ اند و زاغ را روش کبک آرزوست

بس طفل کارزوی ترازوی زر کند
بادام از آن خرد که ترازو کند ز پوست

گیرم که مارچوبه کند تن به شکل مار
کو زهر بهر دشمن و کو مهره بهر دوست

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

برگزیده و شرح اشعار خاقانی

  • ناشر: فرزان روز
  • کد کتاب: 88067 - 46/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: افضل‌الدّین بدیل بن علی خاقانی شروانی, خاقانی, جمشید علیزاده, شعر فارسی, نقد شعر, مقالات ادبی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب برگزیده و شرح اشعار خاقانی