دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

برگزیده نوشته های فرهنگی آنتونیو گرامشی

برگزیده نوشته های فرهنگی آنتونیو گرامشی
درحال حاضر موجود نمی باشد

برگزیده ی نوشته های فرهنگی آنتونیو گرامشی

نویسنده: آنتونیو گرامشی
مترجم: احمد شایگان, محمود متحد, حسن مرتضوی, اکبر معصوم بیگی,فیروزه مهاجر
ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 591
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

زمانى که آنتونیو گرامشى در 8 نوامبر 1926 در رم دستگیر شد ، همسرش یولیا تازه فرزند دوم‌شان را به دنیا آورده بود. گرامشى در زمان دستگیرى نماینده‌ى حزب کمونیست ایتالیا بود و دستگیرى او و شمارى از همکارانش با نقض مصونیت پارلمانى آن‌ها انجام شد که گام تازه‌اى در تحمیل حکومت فاشیستى در ایتالیا شمرده مى‌شد.

... چندین ماه بعد او را به میلان منتقل کردند تا در دادگاه ویژه‌ى دفاع از کشور به محکومیت‌اش رسیدگى شود. محاکمه‌ى گرامشى در این دادگاه بیش از یک سال، تا اواخر مه 1928، به درازا کشید و در 4 ژوئن همان سال به بیست سال زندان محکوم شد ... در همین دوران انتظار براى محاکمه در میلان بود که گرامشى طرح نخست خود را براى آن‌چه دفترهاى زندان نام گرفت شکل داد ... با این همه، مدتى طول کشید تا این یا هر طرحى را درباره‌ى کار فکرى به بوته‌ى عمل گذارد. در 8 فوریه‌ى 1929 کار را بر روى نخستین دفترش آغاز کرد ...

آن شکل از تولید فرهنگى که گرامشى در دفترها بیش‌ترین توجه خود را معطوف به آن کرد ادبیات است. با این همه، ادبیات نه در قالب آثار عظیم ابدى، بلکه اغلب در بستر قرائت و جذب آن در فرهنگ‌ها و تاریخچه‌هاى ویژه به تصویر کشیده مى‌شود. اما چشم‌گیرتر از دست‌اندازى‌هاى گاه‌وبى‌گاهش به جهان ادبیات تراز اول و تحقیق ادبى‌اش، درگیرى پى‌گیرانه‌اش با ادبیات عامه‌پسند، تولید و اشاعه‌ى آن بود.

رویکرد او تاریخى بود و همیشه مى‌کوشید تا تولید ادبى را به فرایند تاریخى مربوط کند که آن را تولید کرده و در آن سهیم بوده است. هم‌چنین این رویکرد سیاسى بود، تا حدى که در سراسر تأملاتش درباره‌ى ادبیات حضور داشت و فرهنگ رشته‌ى پنهان مسئله‌ى سیاسى ناگفته‌اى بود ... در اواخر سال 1932، حکم گرامشى از بیست سال به دوازده سال تخفیف یافت ... سرانجام، در آوریل 1937، محکومیت زندانش پایان یافت؛ اما در 25 آوریل دچار خون‌ریزى مغزى شد و دو روز بعد مرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات