كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
برگزیده قابوس نامه

برگزیده قابوس نامه
نویسنده: عنصرالمعالی کیکاوس ابن اسکندر - محمدرضا تبریزی شیرازی
ناشر: اشراقی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 189
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 96646

 دست دوم - کیفیت : خوب

 

مروری بر کتاب 


کتاب قابوس نامه یکی از آثار بسیار ارجمند زبان فارسی در قرن پنجم هجری است.

شاهکارهای ادب فارسی در این مجموعه به طرزی نو برای استفاده ی علاقه مندان، بویژه دبیران و دانشجویان، نشر می یابد. کوشش شده است که متن ها هرچه درست تر نقل گردد و به حل دشواری های گوناگون آن ها هر چه بیشتر کمک شود تا خواننده بتواند، بی کمک استاد، معانی و دقایق را دریابد و نویسنده و ارزش کار او و همچنین مقام او در تاریخ ادب فارسی نیز معرفی شده است. عرضه کنندگان، در تحقیق و تألیف و تدریس، سابقه و نام و نشان دارند و از وجهه و اعتبار برخوردارند. ناشر نیز به سهم خود می کوشد تا حاصل زحمات این محققان را از جهات فنی هماهنگ سازد و آن را، با بهره برداری از آخرین پیشرفت های صنعت نشر کتاب، به صورتی پاکیزه و زیبا، در دسترس خواستاران بگذارد.

به همان اندازه که وسعت معلومات نویسنده در رشته های گوناگون خواننده را به اعجاب می افکند، صداقت و صراحت گفتارش در دل اثر می گذارد و نیز ژرف بینی ها و نکته سنجیهای خردمندانه وی و حکایات و روایات آموزنده ای که گاه در بعضی ابواب به مناسبت می آورد همه خواندنی و اموختنی و به خاطر سپردنی است.

قابوس‌نامه، کتابی است پندی در آیین زندگی، تالیف عنصرالمعالی کیکاوس‌بن اسکندربن قابوس‌بن وشمگیربن زیار و تالیف آن به سال ۴۷۵ قمری است ولی دکتر عبدالمجید بدوی به‌دلایلی سال تألیف آن را میان سالهای (۴۵۷ - ۴۶۲)هجری قمری یاد می‌کند.

نام قابوس‌نامه از نام مؤلف که در تواریخ به‌نام قابوس دوم معروف است، گرفته‌اند. وی این کتاب را به‌نام فرزندش گیلانشاه، در ۴۴ فصل نوشته، به‌این قصد که اگر وی پس از او حکومت را حفظ کند یا به‌رتق و فتق کارهای دیگر بپردازد، بداند چگونه وظایف خود را انجام دهد، و همچنین به‌منظور تربیت فرزند، رسوم لشکرکشی، مملکت داری، آداب اجتماعی و دانش و فنون متداول را مورد بحث قرار داده‌است. روش انشای این کتاب شیوه نثر مُرسَل معمول ِ قرنهای چهارم و پنجم هجری قمری است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

برگزیده قابوس نامه

  • ناشر: اشراقی
  • کد کتاب: 96646 - 40/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ادبیات قدیم فارسی, پند نامه, عنصرالمعالی کیکاوس ابن اسکندر, محمدرضا تبریزی شیرازی