بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی

بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی 

نویسنده: حمید روحانی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 958
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1360 - 
نوبت چاپ: 11

کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب

نگارش‌این دفتر در نجف اشرف در سال 1351 خورشیدی آغاز شد و در سال 1355 به پایان رسید. چاپ نخست آن نیز در بیروت به مدت هفت ماه به درازا کشید؛ خرداد ـ آذر 1356 .

آن روز که به نگارش‌ این تاریخنامه نشستم، نه به اسناد و مدارک تاریخی نهضت‌های دینی و سیاسی‌ ایران دسترسی داشتم و نه آگاهی و اطلاع بایسته از آن. نه اعلامیه‌ها و سخنرانی‌های امام، دیگر مقامات روحانی و گروه‌ها و سازمان‌های سیاسی را به طور کامل به دست آورده‌ بودم و نه از کسانی که در کوران مبارزه و سیاست بودند و در متن جریان‌ها و رویدادها قرار داشتند و با دید، درک، تحلیل و بررسی خود از رویدادها و نهضت‌ها می‌توانستند‌ این دفتر را پربارتر کنند، در آن محیط خبری بود، زیرا که بیشتر آنان در‌ ایران به سر می‌بردند و در آن روزگار خفقان‌بار نه من راهی به‌ ایران داشتم و نه آن فرزانگان پایی به نجف؛ مرزها بسته، بال‌ها شکسته و شب‌ها انگار به هم پیوسته بود. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نگارش کتب تحلیلی انقلاب اسلامی امری بدیهی و قابل پیش‌بینی بود. اتفاقی که به سرعت و در وسعت چشمگیری به وقوع پیوست.

اما تحلیل و بررسی نهضت امام خمینی، آن هم در اوج دوران حکومت شاه، که بیشترین محدودیت‌ها اعمال می‌شد و نهضت هنوز در نیمه راه پیروزی بود، کاری بود که نیاز به همت و جسارت توصیف‌ناپذیری داشت. کتاب بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی، نوشته سیدحمید روحانی یکی از همین آثار جسورانه و بدیع است.

این کتاب برای اولین‌بار در مرداد ماه 1356، به صورت مشترک توسط انتشارات دارالعلم و انتشارات دارالفکر در 958 صفحه به چاپ رسید و جالب اینجاست که چندین‌بار چاپ مجدد شد و چاپ دوم آن در آبانماه 1357 در روزهای اوج گیری نهضت انقلابی منتشر شد.

از اهداف و انگیزه‌های نگارنده در تدوین کتاب «نهضت امام خمینی(ره)» روشن کردن این نکته بوده است که طرح و بحث حکومت اسلامی در ایران، زمینه‌ای دیرینه و درازمدت داشته و این گونه نبوده است که تنها در سال ۱۳۵۶ یک‌باره بر سر زبان‌ها افتاده باشد اما جای بالندگی و خرسندی است که در کنار این رسالت ارزنده، نام و یاد برخی از گروه‌ها، جمعیت‌ها و جوانمردانی را که با هدف برپایی حکومت اسلامی گروه تشکیل دادند، فداکاری و دلاوری کردند و گمنام ماندند، زنده کند و در تاریخ به ثبت رساند.

حمید روحانی [ زیارتی] را با(بررسی و تحلیل نهضت امام خمینی ) می شناسیم. وی با نگارش و چاپ اولین جلداین کتاب در تاریخ 1356 آغازگر تاریخ انقلاب اسلامی بود. وی تاریخ رااز نگارش سال و ماه[ تولد کره مادیان سرخ موی امیر عادل]! 1 به درون سیاهچالها و زندانهای مخوف امیر عادل؟ برد تا آیندگان آن سوی چهره امیر را نیز به بینند. و تاریخ این[ دبیر گیج و گول کوردل] 2 را دیدگانی ژرف بین و گوشهایی تیز بخشید تااز دبیر خانه شاهانه بیرون آید و فریاد و خروش هزاران آزاداندیش در بند را بشنود و خونهای صدها دلیراز جان گذشته بر سنگ فرش خیابانهارا بر خلاف گذشته که چشم بسته از آن می گذشت به دقت ببینند.

[وی] بااین اقدام نشان داد: تاریخ برای آن وضع نشده که شمارش آروغهای حاکمان ستم پیشه را در درون خویش برای آیندگان نگه دارد تا آنان از شمارش مفتلان معصومان و مظلومان دستگاه ظالمان بی خبر مانند و تنها به مطالعه فرمانهایی بپردازند که بر سنگهای بزرگ حک کردند تا آیندگان را چون معاصران ناآگاه و بی خبر و ثناگوی خویش نگه دارند. و علمای تاریخ را بر آن دارند که تاریخ ملتها رااز روی آن نقشها و خطوط بخوانند بی آنکه گوشه چشمی به خونهای چکیده بر پای آنکتیبه ها بیافکنند

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی

  • کد کتاب: 103355 - 87/1
  • موجودی: در انبار
  • 190,000ریال

برچسب ها: حمید روحانی, انقلاب اسلامی, حکومت اسلامی, امام خمینی, جمهوری اسلام, تاریخ سیاسی ایران, کتاب بررسی و تحلیلی از نهضت امام خمینی