منو
سبد خرید

بررسی «های» 22 تا 27 یسنا

بررسی «های» 22 تا 27 یسنا
درحال حاضر موجود نمی باشد
بررسی «های» 22 تا 27 یسنا
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148102 - 65/5
  • وزن: 0.50kg
0 ریال

بررسی «های» 22 تا 27 یسنا

نویسنده: محمدتقی فاضلی
ناشر: فروهر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 296
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

اوستا کتاب دینی زرتشتیان در زمان ساسانیان در 21 نسک در قالب سه بخش گاسانیک(7نسک)، هاتک‌مان‌سریک(7 نسک) و داتیک (7 نسک) جمع‌آوری شده بود که پس از ساسانیان تنها یک چهارم این اوستا باقیمانده. که در قالب پنج بخش یسنا، یشتها، ویسپرد، وندیداد و خرده اوستا هم اکنون موجود می‌باشد.

یسن/یسنه/یسنا (اوستایی:yasna فارسی میانه:یسن) معنی آن «ستایش و نیایش» است. واژه‌ اوستایی اسمی‌ است ساخته شده از ریشه yaz: «ستودن» و پسوند na. در تفسیر پهلوی yazishn و واژه «جشن» فارسی نو بازمانده این واژه است. یسنا نخستین بخش اوستاست و از آن جهت یسنا را باارازش‌ترین بخش اوستا باید دانست که مجموعه آموزه‌های اشوزرتشت شامل 17 سرود آسمانی پیامبر را در میان خود جای داده است.

جای‌دادن این سرودها در دل یسنا به قسمی هوشمندانه صورت گرفته که گاه این باور را قدرت می‌بخشد که نوعی دانش مینوی در شکل گیری آن بوسیله موبدان نقش داشته است. موبدانی که از چندهزار سال، در فراز و نشیبهای گسترده این مرز و بوم از جمله یورش اسکندر این نامه مینوی را به هر طریقی و گاه سینه به سینه حفظ کردند. این بار بعد از حمله اعراب، با جای دادن سروده‌های اشوزرتشت در دل باارزش‌ترین نیایشهای دینی و با تکیه بر آیینهای یسناخوانی در اصل ماندگاری این گنجینه مینوی را باعث گردیدند.

سایر بخشهای یسنا شامل روحانی‌ترین نیایشهای دین زرتشتی است. که سالها موبدان و زرتشتیان در آیین‌های گوناگون دینی به سرایش آن می‌پرداختند از جمله مهمترین این مراسمها یسناخوانی بود که همزمان با آیین‌های آغازین گهنبار صورت می‌گرفت. که به این کار «یزشنه کردن» نیز گفته می‌شد. در روزگاران گذشته هفت تن از موبدان که در سر آنان موبد دیگری که زوت خوانده می‌شد قرار داشت این مراسم را برگذار می‌کردند.

در بخشهای مختلف اوستا از جمله ویسپرد و وندیداد در مورد این هشت موبد با اسم و وظایفی که حین مراسم بایست انجام دهند نوشته شده است. امروزه یک موبد راسپی به تنهایی کار هفت موبد را انجام داده و در کنار موبد زوت این مراسم را برگزار می‌کنند.

«یسنا» یکى از کهن ترین بخشهاى نامه مینوى «اوستا»است که ۷۲ بخش دارد و از هر یک از این بخشها را در اوستا (haiti) و در پهلوى و فارسى «هات» یا «ها» مى گویند گفتیم که «گاثاها» هفده «هات» از ۷۲ «هات»، «یسنا» است. یسنا سرودهاى ستایش دین که دربردارنده موضوعات گوناگون و مختلفى مى شود.

کتاب حاضر به بررسی شش فصل مهم از یسن‌ها، فصل‌های 22 تا 27 (از بخش‌های اوستا) اختصاص دارد که موضوعات گوناگونی از قبیل تهیه‌ی هوم و برسم برسم برای مراسم یسنه، ستایش فروشی‌های پرهیزگاران و سه دعای مهم زردشتی به نام‌های 'یثا اهو وئیریو'، 'اشم وهو' و 'ینگهه‌ها تام' را شامی می‌شود. کتاب حاضر مشتمل است بر: 'متن اوستایی با آوانوشت و ترجمه'، 'متن فارسی میانه و آوانوشت و ترجمه' و 'واژه‌نامه‌ها، کتاب نامه، و فهرست اصطلاحات دستوری به انگلیسی'.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات