كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
بررسی نقش مطبوعات در بسترسازی کودتای 28 مرداد

بررسی نقش مطبوعات در بسترسازی کودتای 28 مرداد

نویسنده: روح الله حسینیان - مجتبی سلطانی - حسین شاه حسینی - عبدالله شهبازی - حسن شهرستانی
ناشر: موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 160
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 3


مروری بر کتاب

مصور

کتاب حاضر متن پیاده شده‌ی سخنرانی‌ها و پاسخ به سوالات شرکت‌ کنندگان در نشست تخصصی کودتای 28 مرداد با عنوان "نقش مطبوعات در بسترسازی کودتای 28 مرداد 1332" به همراه ویژه‌نامه‌ای است که به همین مناسبت آماده شده است.این کتاب در دو بخش تنظیم شده است : بخش اول شامل مباحث مطرح شده در نشست تخصصی است  و بخش دوم به ویژه نامه ای که به همین مناسبت تدوین شده اختصاص یافته است.

پس از گذشت پنجاه و دو سال از کودتای 28 مرداد 1332 اسناد جدیدی درباره این واقعه منتشر می‌شود. این اسناد در داخل و خارج کشور مورد مداقه اهل فن قرار گرفته و نظرات جدید و بعضاً متفاوتی درباره ماهیت و چیستی کودتای 28 مرداد، علل و عوامل و پیامدهای آن طرح می‌شود. براساس همین نظرات جدید است که داده‌های تاریخی، گاهی دچار تغییر و تحول می‌شوند.

کتاب حاضر متن پیاده شده سخنرانی‌ها و پاسخ به سؤالات شرکت‌کنندگان در نشست تخصصی کودتای 28 مرداد با عنوان «نقش مطبوعات در بسترسازی کودتای 28 مرداد 1332» به همراه ویژه‌نامه‌ای است که به همین مناسب آماده شده است.این نشست با هدف بررسی مجدد وقایع دوران کودتا به همت «مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی» و با همکاری «فرهنگسرای انقلاب» در 26/5/1383 در موزه امام علی (ع) تهران برگزار شد. سخنرانان و عنوان مطالب یاد شده به ترتیب ارائه آنها عبارتند از:
مهندسی سید حسن شهرستانی؛ رئیس سازمان اسناد ملی ایران / «مطبوعات در دوران کودتا»
حجت‌الاسلام و المسلمین روح‌اله حسینیان؛ رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی / نقش مطبوعات طرفدار دولت در بسترسازی کودتا»
حسین شاه‌حسینی؛ عضو جبهه ملی و از فعالان دهه 20 شمسی به بعد / «مشاهداتی از دوران کودتا»
عبداله شهبازی؛ مورخ / «جنگ سرد فرهنگی، پروژه بدامن و کودتای 28 مرداد 1332 در ایران»
مجتبی سلطانی؛ نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر / «ابهامات و نکاتی درباره نقش مطبوعات در نهضت ملی و کودتا»

پس از مکتوب شدن سخنرانی‌ها، روان‌سازی اندکی در متن صورت گرفت تا شیوه گفتاری جملات حفظ شود و تها به رفع نواقص و اشتباهات احتمالی بسته شد. ضمناً سخنرانان نیز متن اصلاح شده را مجدداً‌ بازبینی کرده‌اند.شایان ذکر است دکتر احمد خلیلی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه سوربن و نوه دختری آیت‌اله سید ابوالقاسم کاشانی در نشست حضور داشت و هنگام پرسش و پاسخ مطلب کوتاهی بیان نمود که عیناً آمده است.

فهرست

کابینه کودتا
معرفی اعضای کابینه کودتا
اسامی نشریات وابسته به حزب توده (سند)
مروری بر نقش مطبوعات در بستر سازی کودتای 28 مرداد (مقاله)
فروش مطبوعات توده ای ها و شعار جمهوری خواهی در شب کودتای 28 مرداد (سند)
شعار جمهوری خواهی هوادان نیروی سوم و...(سند)
حمله به دفاتر روزنامه های مخالف دولت پیش از کودتا (سند)
شبکه بدامن
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بررسی نقش مطبوعات در بسترسازی کودتای 28 مرداد

  • 0ریال

برچسب ها: روح الله حسینیان, مجتبی سلطانی, حسین شاه حسینی, عبدالله شهبازی, حسن شهرستانی, کودتای 28 مرداد, مصدق, پهلوی, تاریخ سیاسی ایران, تاریخ نفت, کتاب بررسی نقش مطبوعات در بسترسازی کودتای 28 مرداد