کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
بررسی متون طنز آمیز عامیانه ایرانی

بررسی متون طنز آمیز عامیانه ایرانی

نویسنده: نعمت الله فاضلی - امیر هاشمی مقدم
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 199
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

توسعه زندگی صنعتی، گسترش شهرنشینی و پیشرفت‌های تکنولوژیک و پدیده مدرنیسم سبب شده است تا میان برخی از ارزش‌ها و عناصر مثبت فرهنگی زندگی سنتی و زندگی مدرن به نوعی گسست ایجاد شود، ضمن آن که توسعه جامعه صنعتی خود به خود فرصت سرگرمی و تفریح به سبک سنتی را نیز از جامعه سلب می‌نماید. بنابراین یکی از وظایف رسانه ملی توجه و تأکید بیشتر بر شناخت، بهره‌گیری و اشاعه عناصر مثبت فرهنگ عامه‌ای به مثابه شناسه‌های هویت جمعی و تاریخی مردم است.

علاوه بر این با توجه به اینکه یکی از کارکردهای رسانه‌ها، کارکرد سرگرمی و تفریحی آنهاست، بهره‌گیری از طنزهای عامیانه در صورتی که غنی از بنیان‌های اخلاقی و بهره گرفته از گنجینه فرهنگ و ادب ایرانی اسلامی باشد علاوه بر اینکه می‌تواند به تولید سرگرمی و فرح‌بخشی در مخاطبان منجر شود به دلیل تأکید بر ناخودآگاه فرهنگی مردم مخاطبان بیشتری را جذب می‌نماید و به بازتولید ارزش‌های اخلاقی و فرهنگی متناسب با سنت‌های ملی و اسلامی نیز کمک می‌کند.

واحد فرهنگ مردم مرکز تحقیقات با ادغان به اینکه بهره‌گیری صحیح از متون طنزآمیز و قصه‌های شوخی عامیانه و برنامه‌ریزی مناسب برای تولید برنامه‌های شادی‌بخش و سرگرم‌کننده نیازمند شناسایی متون و منابع آن در فرهنگ عامه است، پژوهش «بررسی متون طنزآمیز عامیانه ایرانی؛ گونه‌شناسی شخصیت‌‌ها و کارکردهای داستان‌ها» را ارائه کرده است.

کتاب حاضر، پژوهشی است که به تحلیل متون طنزآمیز اواخر دهة 1340 تا اوایل دهة 1350 پرداخته است. مطالب در چهار بخش تنظیم شده است. در بخش اول این اثر به تبیین موضوع و اهمیت آن برای صدا و سیما، پرسش‌های اصلی و نیز پیشینة پژوهش پرداخته شده است.بخش دوم پژوهش، مبانی نظری و روش شناسی را توضیح داده است.
در بخش سوم براساس روش ریخت شناسی، قصه‌ها از دو منظر شخصیت‌ها و کارکردهای داستان‌ها بررسی شده‌اند. بخش چهارم این پژوهش به زمینة اجتماعی می‌پردازد که این متون از خلال آن بیرون آمده‌اند و باز نما کنندة آن هستند.

فهرست

پیشگفتار 
فصل اول: کلیات پژوهش 

ضرورت و اهمیت موضوع 
پیشینه پژوهش 
پرسشهای تحقیق 

فصل دوم: مبانی نظری 

مقدمه 
رویکردهای مختلف درباره طنز 
چیستی متون طنز عامیانه 
متون طنزآمیز و رسانه ها 
ریخت‌شناسی قصه‌های عامیانه
کارکردهای قصه‌‌ها
شخصیتهای قصه‌‌ها

فصل سوم: طبقه‌بندی و تحلیل قصه ها

مقدمه 
گونه شناسی شخصیت های داستان‌های طنز
رند و ساده لوح 
بازاری و شهری
ملا مکتبی‌های قدیم
دزدان
زنان
فرصت طلبان
سایر قصه ها
و...

فصل چهارم: زمینه اجتماعی متون طنزآمیز

مقدمه
الف) زمینه اجتماعی گویندگان و گردآورندگان این متون
ب) تحلیل داستانهای مشهور
جمع‌بندی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بررسی متون طنز آمیز عامیانه ایرانی

  • ناشر: علم
  • کد کتاب: 102884 - 16/3
  • موجودی: در انبار
  • 125,000ریال

برچسب ها: نعمت الله فاضلی, امیر هاشمی مقدم, ادبیات طنز, طنز نویسان, فرهنگ توده, فولکلور, فرهنگ عامیانه, نقد ادبی, کتاب بررسی متون طنز آمیز عامیانه ایرانی