كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
بررسی جرائم زن در ایران

بررسی جرائم زن در ایران

نویسنده: قدسیه حجازی
ناشر: شرکت حقوقی قدسی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 244
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 2 

کمیاب - کیفیت : عالی


مروری بر کتاب 

بررسی وضعیت جرایم زنانه در پژوهش‌ها سال‌هاست که مورد توجه تئوریسین‌ها و همچنین پژوهشگران حوزه "جرم‌شناسی" و "فمینیسم" قرار گرفته است. در ایران علی‌رغم انجام مطالعات تئوریک بسیار در حوزه فمینیسم و جرم‌شناسی و بازخوانی آراء گرایشات مختلف فمینیستی در حوزه جرایم زنانه، تحقیقات کیفی و کمی انگشت‌شماری در رابطه با بزهکاری و جنسیت در ایران نجام شده است.

مسئله جرم و بزهکاری، که بر اثر مسائل و مشکلات اجتماعی نظیر فقر، بیکاری و بحران‌های اجتماعی و اقتصادی و دگرگونی در قوانین و الگوهای اجتماعی و در نتیجه برهم خوردن تعادل در نظم اجتماعی پدید می‌آید، منحصر به مردان نبوده و نیست، بلکه زنان نیز از سویی از صدمات این معضل اجتماعی مصون نیستند و زندگی آنان، به سبب ابعاد نقش‌ها و مسئولیت‌ها خانوادگی‌شان در معرض آسیب و ناهنجاری قرار می‌گیرند و ازسوی دیگر خود نیز متأثر از شرایط گوناگون به عنوان فاعل بزهکاری شناخته می‌شوند.

عدم حضور زنان در آمار و تحلیل‌های جرم‌شناختی عمدتاً محصول طرز تفکری بود که زنان را موجوداتی‌ احساساتی، نامعقول، دارای ضعف جسمانی و دماغی، فاقد توان و قوای تصمیم‌گیری و رقابت، و بر همین اساس در عرصه اجتماعی ناموفق می‌دانست. از همین‌رو زنان، افرادی حقیر، کم‌ارزش و پایین‌تر از مردان تلقی می‌شدند و در مباحث مربوط به بزهکاری نیز جایگاهی برای آنان قائل نبودند.

در چارچوب نظری این پژوهش، محقق به تبیین نقش زنان در بزهکاری، از دو منظر می‌پردازد: نظریه اول بر این اساس استوار است که زنان به جهت ویژگی‌های زیستی، روانی، و اجتماعی، راحت‌تر خود را با محیط و شرایط محیطی وفق می‌دهند و کمتر جرأت مخالفت با قواعد اجتماعی را دارند. از منظر طرفداران این نظریه از آن‌جایی‌که عدم ارتکاب به جرم زنان ناشی از عدم آگاهی و ناتوانی آنان است، ارزش ویژه‌ای ندارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بررسی جرائم زن در ایران

  • کد کتاب: 83358 - 9/3
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال

برچسب ها: قدسیه حجازی, حقوق اجتماعی, جامعه شناسی ایران, جرم شناسی, جامعه شناسی زنان, زنان, حقوق, کتاب بررسی جرائم زن در ایران