كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
بررسی تطبیقی اندیشه های افلاطون و مولوی

بررسی تطبیقی اندیشه های افلاطون و مولوی

نویسنده: ناصر رسولی بیرامی
ناشر: بهجت
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 256
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ:


مروری بر کتاب

تاریخ اندیشه، با گستره غیرقابل شمارش خویش، نخستین عاملی است که مطالعات تطبیقی را الزام می کند و چنین است که جغرافیا (زمان و مکان) و فعل و فاعل اندیشه ها از بطن نظریه ها و تئوری ها بر می خیزند و اندیشه هایی از سکوت و خمود خارج می شوند. روشن است که مطالعه ای تطبیقی میان افلاطون و مولانا ـ این دو بزرگ شرقی ـ غربی ـ هر اندازه هم کم حجم باشد، باز شایان توجه است.

از جمله دیدگاه‌هایی که عرفا و صوفیان با افلاطون مشترکند و آن را از افلاطون به ارث برده‌اند، عشق و عاشقی و دیوانگی است. افلاطون همانند مولوی معتقد است که قلم و زبان از بیان عشق و عاشقی ناتوان است و بنابراین او عشق را ورای کلمات و عبارات می‌شمارد. افلاطون، عشق را مایه نیکبختی و رهایی عاشق و معشوق از بند تن و جان می‌پندارد و آن را نوعی دیوانگی، که نعمت خدایی است، می‌انگارد. او «اروس»، خدای عشق، را از کهن‌ترین خدایان می‌داند و او را سرچشمه والاترین نعمت‌ها برای انسان می‌شمارد.

او حتی آفرینش عشق را قدیم‌تر از آفرینش بسیاری از خدایان می‌داند. مولوی نیز عشق را ورای بیان و الفاظ می‌داند. هم‌چنین افلاطون معتقد است که دریافت‌هایی که انسان‌ها از طریق حواس پنج‌گانه به دست می‌آورند همه در گمراه ساختن انسان تاثیر دارند. افلاطون، سپس به همه پند می‌دهد که برای درک درست باید از حواس ظاهری روی برتابند.

مولوی نیز این موضوع را در داستان فیلی که هندیان برای نمایش‌ آورده بودند و خطای حاضران از شناخت فیل با تکیه بر حواس ظاهری، متمرکز می‌شود. علاوه بر این مولوی هم‌چون افلاطون، مرگ را باعث رهایی روح از زندان تن می‌شمارد. بنابراین ترس از آن را نیز ننگ برمی‌شمارد. کتاب حاضر به چگونگی تاثیرپذیری مولانا جلال‌الدین محمد بلخی از آرای افلاطون با استناد به دفتر اول و دوم مثنوی معنوی اختصاص یافته است."

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بررسی تطبیقی اندیشه های افلاطون و مولوی

  • ناشر: بهجت
  • کد کتاب: 69500 - 32/2
  • موجودی: در انبار
  • 160,000ریال
  • 129,000ریال

برچسب ها: افلاطون, مولوی, ناصر رسولی بیرامی, فلسفه غرب, فلسفه عرفانی, مقالات فلسفی, عرفان اسلامی, فلسفه یونان, کتاب بررسی تطبیقی اندیشه های افلاطون و مولوی