منو
سبد خرید

بررسی ادبیات امروز ایران

بررسی ادبیات امروز ایران
درحال حاضر موجود نمی باشد
بررسی ادبیات امروز ایران
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 150953 - 111/6
  • وزن: 0.50kg
0 ریال

بررسی ادبیات امروز ایران

نویسنده: محمود استعلامی
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 241
اندازه کتاب: رقعی لب برگشته - سال انتشار: 1355 - دوره چاپ : 4

کمیاب - کیفیت : در حد نو - نو

 

مروری بر کتاب

 نویسنده ابتدا مختصری به ادبیات قدیم ایران می پردازد سپس بطور مفصل سیر تکاملی ادبیات صد سال اخیر را مورد بررسی قرار می دهد ، این کتاب که نسبت به اثر دیگر محمد استعلامی (ادبیات دوره ی بیداری و معاصر) کم حجم تر است، تقریبا شامل خلاصه ای از مباحث همان کتاب است، به اضافه آن که هم تاریخچه ای از سیر تطور نثر فارسی در دوران معاصر دارد، هم به نام هایی که جایشان در آن کتاب خالی ست، اشاره هایی شده، البته نه همه ی آنها، و در عین حال در گفتارهایی به هنر نمایش و نمایش نامه نویسی، کارهای پژوهشی و ادبیات کودکان در این دوره نیز، اشاراتی دارد. 

در این کتاب ابتدا مبحثی درباره آشنایی با گذشته ادبیات فارسی آورده شده و سپس در گفتار نخست، زمینه‌های نواندیشی در سده سیزدهم بررسی شده است. گرایش به ساده‌نویسی با یادکردی از نویسندگانی چون ابوالفضل دکنی، قائم‌مقام، حقایق‌نگار، مجدالملک و .... در گفتار دوم بررسی شده است. گفتار سوم کتاب اختصاص به بررسی نثر فارسی در آثار افرادی چون زین‌العابدین مراغه‌ای، طالبوف، دهخدا و .... دارد. داستان‌نویسی در ایران معاصر در گفتار چهارم بررسی شده است. شعر امروز و طرحی برای ارزیابی آن، نگاهی به هنر نمایش و نمایش‌نامه‌نویسی در ایران، پژوهش در ادبیات و دانش‌های نظری و خواندنی‌های کودکان و نوجوانان دیگر مباحث این کتاب را شکل می دهند.

فهرست

آشنایی با گذشته ادبیات فارسی
زمینه های نواندیشی در سده سیزدهم
گرایش به ساده نویسی
نثر فارسی در سالهای انقلاب
داستان نویسی در ایران
شعر امروز و طرحی برای ارزیابی آن
نگاهی به هنر نمایش و نمایشنامه نویسی در ایران
پژوهش در ادبیات و دانش های نظری
خواندن...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات