كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
بررسی آثار تاریخی سلطانیه

بررسی آثار تاریخی سلطانیه

نویسنده: هوشنگ ثبوتی
ناشر: مولف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 228
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

مصور

شهر سلطانيه داراي بناها، تپه ها و، آثار طبيعي زيادي از دوره هاي مختلف تاريخي، قبل و بعد از اسلام است. برخي از اين آثار با گذشت ساليان هنوز پا برجا مانده اند و برخي نيز بر اثر عوامل مختلف سياسي و طبيعي تخريب و بعضا تبديل به تپه هاي تاريخي شده اند، لذا طبق شواهد و متون تاريخي مي توان اينگونه بيان كرد كه اين شهر براي حاكمان و فرمانروايان وقت، حائز اهميت بوده است.

براي شهرهاي تاريخي مانند سلطانيه، با توجه به قرار گرفتن در نقطه سوق الجيشي، مسير ارتباطي بين شمال غرب به ديگر نقاط كشور و شرايط آب و هوايي مطلوب، محل مورد علاقه بيشتر پادشاهان بوده است و همچنين اينكه سلطانيه زماني پايتخت ايلخانان مغول بوده است، اتفاقات سياسي زيادي رخ داده و بناهاي مهم مختلفي اعم از عام المنفعه و خصوصي در شهر قديم سلطانيه احداث گرديده است.

اين اتفاقات سياسي و محل و كاربري بناهاي قديمي كه در عصر حاضر با توجه به تخريب چند باره شهر، برخي از اين بناها ديگر وجود ندارند، سينه به سينه نقل شده تا به امروز برسد. لذا اهميت اين چنين پژوهش ها در اين است كه اين خاطرات و اطلاعات از زبان سالخوردگان و شخصيت هايي كه در گذشته در شهر سلطانيه فعاليت هاي علمي داشته اند به صورت مكتوب درآيد. چرا كه در بعضي موارد منابع مكتوب با توجه به دستكاري هاي مصلحتي در تاريخ شهر بخاطر مسائل سياسي و غيره نمي تواند پاسخگوي نياز پژوهشگران باشد.

سوالاتي كه در اين پژوهش مطرح مي شود اين است كه بناها و آثاري كه در عصر معاصر موجود بوده و بر اثر گذشت زمان تخريب و يا به فراموشي سپرده شده اند كدامند؟ تاريخچه و ساخت اينگونه بناها به چه دوره اي بر مي گردد؟ لذا سعي شده در نتيجه بررسي ها با كمك افراد سالخورده ي بومي شهر و پژوهشگران به موقعيت چندين بناي از بين رفته و موجود اشاره كرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بررسی آثار تاریخی سلطانیه

  • ناشر: مولف
  • کد کتاب: 97767 - 109/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: هوشنگ ثبوتی, تاریخ فرهنگی ایران, آثار باستانی ایران, آذربایجان, جغرافیای تاریخی ایران, جغرافیای تاریخی آذربایجان, جغرافیای تاریخی سلطانیه, تاریخ مغول, کتاب بررسی آثار تاریخی سلطانیه