منو
سبد خرید

برج فرازان

برج فرازان
برج فرازان
-12 %
برج فرازان
برج فرازان
برج فرازان
  • موجودی: موجود
  • مدل: 139146 - 73/3
  • وزن: 1.00kg
2,200,000 ریال
2,500,000 ریال

برج فرازان

نویسنده: باربارا تاکمن
مترجم: عزت الله فولادوند
ناشر: ماهی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 712
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1396 _ 1392- دوره چاپ: 2 _ 1

 

مروری بر کتاب

تاریخ نویسی شکل های مختلفی دارد که یک سر آن داستانسرایی است و سر دیگر آن پژوهشهای آکادمیک صرف با انبوهی از ارجاعات و اسناد. در میانه اینها، کارهایی هم پدید می آید که در عین تاریخی بودن، شیرین هستند و خیلی سر به سر خواننده عمومی برای مراجعه به مدارک و اسناد نمی گذارند و همزمان روان می نویسند آنچنان که برگ اول که خوانده می شود کتاب تا پایان خوانده می شود.

باربارا تاکمن از این دسته نویسنده هاست که در وطن ما نیز مانند آنها کم است اما پیدا می شود. با این حال رفتن سراغ سوژه های خاص جالب است . این بار وی بعد از کتاب تاریخ بی خردی ؛ به وقایع تاریخی بین سال های ۱۸۹۰ تا ۱۹۱۴ و آغاز جنگ جهانی اول در اروپا می پردازد و چهره های شاخص اروپا در این مقطع زمانی را معرفی می کند و یادهور می شود که سیاستمداران افرادی عقب مانده هستند که مدام اشتباه می کنند و سیاست هایی را که مخالف منافع ملی آن است در پیش می گیرند به رغم آن که در گذشته بارها و بارها آن موارد تجربه شده است.

... سالهایی که به دنبال آمد، به نوشته گراهام والاس، سرشار از ژرفترین و شدیدترین و قهرمانی ترین تلاشی بود که آدمی تا آن روز به خود دیده بود. هنگامی که این تلاش به انجام رسید، پندارها و اشتیاقهایی که تا ۱۹۱۴ هنوز صورت امکان داشت، آهسته آهسته در دریایی از نومیدیها و سرخوردگیهای کوه پیکر فرو رفت و غرق شد. بزرگترین سودی که بشر از پرداخت این بهای گران به دست آورد، بینشی دردناک نسبت به حدود توانایی خویش بود...

تمامی وقایعی که منجر به وقوع جنگهای جهانی شد، تحولات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی اروپا، آمریکا، روسیه و ژاپن، ظهور ایسمها همگی مواردی هستند که پاسخ بسیاری از سوالات ما را در مورد چرایی و چگونگی پیشرفت جهان غرب و نیز جامعه سنتی ژاپن خواهند داد. همچنین پس از خواندن این کتاب درمی‌یابید که چه شباهتهای فراوانی میان سیر تحولات جامعه امروز ما با دوره مورد بررسی در این کتاب وجود دارد.

«برج فرازان» که در دوران عظمت تمدن اروپا برپا داشته شد، بنایی بود برآمده از حشمت و شکوه و زیبایی و نیز سردابهای تاریک. ساکنان برج در قیاس با عصر آینده، روزگاری سپری کردند توام با اتکای به نفس و اطمینان و امید بیشتر، جلال و جاه و زیبایی و بریز و بپاش زیادتر، آسایش و فراغ خاطر و خرمی بالاتر، لذت فزونتر از همنشینی و گفتگو با یکدیگر، ستم و ریای گسترده‌تر، بینوایی و نیاز سخت تر، احساسات دروغین و سطحی وافرتر، در برابر بی مایگی با بردباری کمتر، از کار احساس غرور ژرفتر، از مشاهده طبیعت وجد شدیدتر، و نشاط و شادابی سرشارتر. دنیای آن روزگار از بسیاری چیزها برخوردار بود که باید اکنون از کف رفته محسوب شود. صرف نظر از اینکه چه به جای آن به دست آمده باشد...

"برج فرازان" حکایت فراموش نشدنی از چند دهه اخیر منتهی به جنگ جهانی اول و ظهور دنیای مدرن است ، یا همانطور که خانم "باربارا تاکمن" بیان می کند ، "قرن وحشتناک بیستم". اگر می خواهید به دنبال تاریخ خشک ، دقیق و جامع در حدود سالهای 1890-1914 بگردید ، به جای دیگری بنگرید ، آنچه در اینجا می خوانید، یک داستان دلربا از بشریت با تمام افتخارات و نواقص آن است که زیر ذره بین در یک دوره کوتاه ارائه شده است.

در این اثر کلاسیک مورخ برنده جایزه پولیتزر ،" باربارا تاکمن" ، قرن چهارم منتهی به جنگ جهانی اول ، مردگان در حال مرگ اشرافیت انگلیس و فورانهای مناسب جنبش آنارشیستی را مورد بررسی قرار می دهد. او چهره ای قانع کننده از چهره های اصلی و ایدئولوژی های متناقض از این زمان ارائه می دهد ، و به تصویری صمیمی از دورانی می پردازد که به زودی با دور شدن از تاریخ ، دور می شد.

قصد او این است که این سن را برای ما زنده کند و در این صورت او به وفور موفق بوده است. اگر به دنبال چیزی هستید که نگاهی شفاف به تاریخ اروپا پیش از جنگ جهانی اول داشته باشد ، باید خود این کتاب را داشته باشید و آن را بخوانید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات