دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

برادر زندگی زیباست

برادر زندگی زیباست

نویسنده: ناظم حکمت
مترجم: ایرج نوبخت
ناشر: یاشار - دنیای نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 190
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1361 ~ 1359 - دوره چاپ: 2 ~ 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

ناظم حکمت ؛ شاعر ترقی‌خواه ترک، در بیستم ژانویه‌ی سال ۱۹۰۲در شهر «سالونیک» در تر کیه به‌دنیا آمد. او در خانواده ای هنرمند رشد و پرورش یافت. مادر، نقاش بود و پدر بزرگ، ادیبی شاعر. در چنین خانواده‌ای و در جمع دوستانی اهل ادب و فرهنگ بود که او با شعر آشنا شد.

ناظم حکمت اما در سرودن اشعارش، قالب‌های شعر کهن را درهم ریخت و شعر نو ترکیه را بنیان نهاد. دریافت او آن بود که آن قالب‌ها کلام او را زندانی وزن و قافیه‌های دشوار می‌سازد. با این کار، او گستره‌ی وسیع‌تری را فراروی خود قرار داد که از مرزهای کشورش فراتر می‌رفت و جهانی را دربر می‌گرفت.

«ناظم حکمت» را به جرأت می‌توان پدر شعر نو ترکیه دانست. او در فضای نوسرایی شعر ترکیه از «مایاکوفسکی» شاعر درام‌نویس روسی تأثیر پذیرفت و آن را در کشور خود رواج داد. محتوای انسانی و آزادی‌خواهانه‌ی اشعارش و سبک و زبانی را که برای سرودن برگزیده بود، شعر او را به فراسوی مرزهای ترکیه کشاند و محبوبیت او را دوچندان ساخت.

دو رمان نیز به نام‌های «خون سخن می‌گوید» و «برادر زندگی زیباست» دارد که رمان اولی را در آغاز با نام مستعار «اورهام سلیم» نوشته‌است و رمان دوم آخرین اثر اوست که آن را حدود یک سال پیش از مرگ خویش به قلم آورده است....این کتاب در واقع بازگو کننده غمگنانه‌ترین ماجراهای او در شوروی و ترکیه است که طی آن مبارزات ناظم نیز به تصویر کشیده می‌شود .گفتنی است این اثر در شوروی سابق به نام رمانتیکا و در فرانسه به نام رمانتیک‌ها ترجمه و منتشر شده و با اقبال کم نظیر خوانندگان روبه‌رو گشت .

نگاهتان خطا می‌رود،
درست دیدن هم هنر است،
درست اندیشیدن هم هنر است.
دستان هنرآفرینتان گاه بلای جانتان می‌شود
خمیری فراوان را ورز می‌دهید، لقمه ای از آن را خود نمی‌چشید،
برای دیگران بردگی می‌کنید و فکر می‌کنید آزادید،
عنی را غنی‌تر می سازید و این را آزادی می‌نامید!

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات