كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
بذر مشاهده ؛ نسبت زبان و عرفان در اندیشه امام خمینی (ره)

بذر مشاهده ؛ نسبت زبان و عرفان در اندیشه امام خمینی (ره)

نویسنده: علی تاجدینی
ناشر: مهاجر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 402
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1382 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

شناخت اندیشه امام خمینی، ره، در حوزه زبان عرفانی

تراکم کتابهای متعدد و نیز نبود سامانه اطلاع رسانی مناسب برای آگاهی دادن به افراد برای انتشار برخی از کتابها سبب می شود که آدمی از چاپ آنها بی خبر بماند و وقتی هم پس از چند سال به یکی از این کتابها برمی خورد تازه درمی یابد که ای کاش زودتر از این از انتشار این کتاب مطلع می شد.

کتاب «بذر مشاهده» از جمله این کتابهاست که به جهت روشمند بودن و نگاه دقیق مولف به رمزگشایی از کلام امام خمینی (ره) می توان آن را خواند و لذت برد. مولف کتاب پیش از این آثار خوب و خواندنی و پژوهشی درباره استاد مطهری نوشته است و در اثر دیگری نیز با عنوان «فرهنگ نمادها و نشانه ها در مثنوی مولوی» عرفان مولوی را بازکاوی کرده است. این پیشینه سبب شده است که تلاش وی برای نمایاندن ماهیت کلام رمزی و نمادین امام خمینی(ره)، را بادقت افزونتری به نظاره نشست و خواند. همچنانکه نویسنده آورده اند، امام خمینی (ره) مطابق سیره شریفشان وابسته به مکتب عرفانی اند. با این وجود بعد عرفانی امام در سایه سیاست پنهان گشته و گاه مورد غفلت قرار گرفته است و به خوبی توضیح می دهد که سیاست به منزله ظاهرو پوسته و افکار عرفانی امام به مثابه باطن و هسته شخصیت ایشان محسوب می شود.

مولف توضیح می دهد که به دلایلی تعمدی، جمعی از رنود مصلحت نمی دانند که مکتب عرفانی ابن عربی و اتباع وی که امام خمینی(ره) هم از آن دسته می باشد، درسطح جامعه طرح گردد. اینان با طرح غلط عرفان شیعی و عرفان سنی، با اندیشه های عرفانی امام خمینی (ره)نمی توانند موافقت کنند و حال آنکه اساسا این تقسیم بندی از جهل نسبت به حقیقت عرفان برخاسته و مقوله عرفان فوق بحث تشیع و تسنن است.بیشتر مقالات این کتاب به نسبت میان زبان و عرفان و پیدایش زبان نمادین عرفانی سخن رفته است. عنوان بذر مشاهده هم از ترکیبات ادبی امام است. ایشان علوم و اصطلاحات عرفانی را به بذر مشاهده تعبیر می کردند.

مقالات این مجموعه همگی حول محور اندیشه های عرفانی امام خمینی است. بعضی از این مقالات در سابق به چاپ رسیده و برخی برای اولین بار به چاپ می رسد. در بیشتر مقالات این مجموعه از نسبت میان زبان و عرفان و پیدایش زبان نمادین عرفانی سخن رفته است. عنوان بذر مشاهده نیز از ترکیبات ادبی امام است.

ایشان علوم و اصطلاحات عرفانی را بذر مشاهده تعبیر می کردند و چون مجموعه حاضر همین کار را در حوزه افکار عرفانی امام خمینی انجام داده است، تعبیر بذر مشاهده عنوان کتاب قرار گرفت.

 

فهرست

ماهیت کلام رمزی و نمادین در اندیشه ی امام خمینی
حکمت شعری در اندیشه ی امام خمینی
شرح اصطلاحات عرفانی
فرهنگ نمادهای بصری
امام و شرح ابیات مولانا و حافظ
تأثیر اندیشه ی عرفانی امام بر نثر سیاسی وی
فهرست موضوعات عرفانی
فهرست موضوعی دیوان اشعار امام خمینی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بذر مشاهده ؛ نسبت زبان و عرفان در اندیشه امام خمینی (ره)

  • ناشر: مهاجر
  • کد کتاب: 98726 - 110/7
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: امام خمینی, علی تاجدینی, عرفان اسلامی, فلسفه اسلامی, مقالات عرفانی, شعر عرفانی, کتاب بذر مشاهده ؛ نسبت زبان و عرفان در اندیشه امام خمینی (ره)