كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
بدایع اللغه ، فرهنگ کردی - فارسی

بدایع اللغه

نویسنده: علی اکبر وقایع نگار
ناشر: محمدرئوف توکلی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 220
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1369 - دوره چاپ: 1

کیفیت : در حد نو ؛مهر دارد

 

مروری بر کتاب

فرهنگ کردی - فارسی

نويسنده سعي كرده در حد امكان كلمات و واژگان كردي سنندجي و اطراف آن را در فرهنگ لغات خود گردآوري كند. اين كتاب هرچند كم حجم است، اما در نوع خود كم نظير است و واژگان اصيل كردي در آن به وفور ديده مي‌شوند.
در صفحه ۱۸۰ كتاب مذكور ذيل واژه »مَمَد« مخفف »محمد« به لهجه سنندجي به بيان داستاني كوتاه از داستان‌هاي كردي پرداخته و مي‌نويسد:

روزي حضرت »فاطمه زهرا«(س) از پدر بزرگوارش پيامبر اسلام(ص) پرسيد: آيا غير از زبان عربي زبان‌هاي ديگري وجود دارند؟ پيامبر(ص) فرمودند: آري، غير از عربي زبان‌هاي فراوان در دنيا وجود دارد كه يكي از آن‌ها زبان كردي است. فاطمه زهرا(س) پرسيد: زبان كردي چه نوع زباني است؟

در اين اثنا صداي دق الباب به گوش رسيد. فاطمه به سوي در شتافت و آن را گشود، ديد مردي دم در ايستاده است. پرسيد: با كي كار داري؟ مرد پرسيد: »ميمكه، مه‌مه‌د له مالَه؟« يعني: عمه جان! آيا محمد در خانه است؟ حضرت فاطمه كه [سخن گفتن به] زبان كردي را نمي‌دانست سراسيمه نزد پدر بازگشت و گفت: مردي دم در ايستاده و مي‌گويد: »ميمكه، مه‌مه‌د له مالَه؟« من زبان او را نمي‌فهمم. پيامبر(ص) تبسمي كرد و فرمود: »دخترم، اين همان زبان كردي است كه من گفتم، آن مرد جبرئيل است و به سراغ من آمده است، مي‌پرسد: آيا محمد در منزل است؟!

نويسنده كتاب بدايع اللغه، اين داستان را از زبان مردم كردستان نقل كرده و به منبع و يا منابع ديگري اشاره نكرده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بدایع اللغه ، فرهنگ کردی - فارسی

  • ناشر: مولف
  • کد کتاب: 115608 - 106/5
  • موجودی: در انبار
  • 200,000ریال

برچسب ها: علی اکبر وقایع نگار, محمدرئوف توکلی, زبان کردی, لغتنامه, کردی, زبان فارسی, کتاب بدایع اللغه ، فرهنگ کردی - فارسی