كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
بدایع الصنایع

بدایع الصنایع

نویسنده: امیر برهان الدین عطاء الله محمود حسینی
مصحح : رحیم مسلمانیان قبادیانی

ناشر: بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 340
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

مصور

کتاب «بدایع الصنایع» در نوع خود، یعنی شرح و بیان صنعت ها ادبی، اثری  بی نظیر و منحصر به فرد است. مولف آن، «عطاء الله بن محمود حسینی نیشابوری» از ادبا و فضلای قرن نهم هجری قمری است که در زبان و ادبیات فارسی و عربی تبحر کامل داشته و هم دوره «امیرعلیشیر نوایی» بوده و کتاب «بدایع الصنایع» را به نام او تالیف کرده است.

این کتاب در فن عروض و قوافی و محسنات کلام است و در فاصله سال های 894 تا 898 ه. ق تالیف شده. «بدایع الصنایع» در واقع ارزشمندترین یادگار «عطاء الله» و هم زمان جامع ترین و مفیدترین اثر در موضوعات ادب شناسی فارسی تاجیکی به شمار می آید. 

کتاب از پیش‌گفتار، مقدمه‌ای درباره‌ی اصول علم عروض، صنعت اول: (محسنات لفظی)، صنعت دوم: محسنات معنوی، صنعت سوم، محسنات لفظی و معنوی و خاتمه تشکیل شده است که در باب اول 61 صنعت لفظی، در باب دوم 65 صنعت معنوی و در باب سوم 22 صنعت مشترک، شرح گردیده است و خاتمه شامل است بر دو بحث: 1- در ذکر عامه‌ی مذکوره که در مجموع، 20 عنوان عیوب شعری را دربردارد 2- در بیان معانی بعضی الفاظ متداول میان شعرا که اختصاص دارد بر تفسیر 15 اصطلاح ادبی.

او در ابتدای کتابش، پس از بیان ارزش و جایگاه علم فقه و اشاره به این‌که برخی مفسران مراد از «حکمت» را در قرآن، فقه دانسته اند، توضیح داده است که از فقهای پیشین، آنانکه کتاب نوشته اند، هیچکدام به اندازة استادش علاءالدین سمرقندی به ترتیب مباحث توجّه نکرده‌اند و چون هدف از تألیف کتاب، نزدیک کردن مطالب علمی به ذهن خواننده و آسان کردن دستیابی او به مباحث است، باید محتوای کتاب با طبیعت و مقتضیات درونی آن علم سازگار باشد، یعنی دسته بندی مباحث بر اساس منطق انجام گیرد، قواعد و مبانی علم شناسانده و مسائل و مباحث بر پایة آن‌ها شرح داده شود.

قاسانی سپس با تقدیر از استادش، می گوید که از نظر دقّت در ترتیب مباحث، روش او را پیش گرفته و بدایع الصنایع را با نظم و ترتیب مناسب تألیف کرده است، و چون ترتیب بندی مباحث نو و کتاب حاوی نکات بدیع بوده، آن را بدایع الصنایع نامیده است.با این همه ملاک او در ترتیب مباحث چندان روشن نیست و هیچ جا درباره آن توضیح نداده است؛ حتی به نظر می‌رسد که برخی مباحث در جای مناسب قرار ندارند ـ برای نمونه، مبحث «اَیْمان» (سوگندها) را در فاصلة مبحث نکاح و طلاق آورده و حال آن‌که آن دو از یک مقوله‌اند و با چند مبحث بعدی، چون رِضاع و نفقه و حضانت، در یک مقوله (حقوق خانواده) رده بندی می‌شوند؛ یا در بحث اجاره، که از مقولة عقود (قرارداد) است، مباحث احکام صید، خوردنیها و آشامیدنیها، نذر و شکار را آورده، سپس به بیع و بسیاری از معاملات پرداخته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بدایع الصنایع

  • 0ریال

برچسب ها: امیر برهان الدین عطاء الله محمود حسینی, رحیم مسلمانیان قبادیانی, فقه اسلامی, تفسیر قرآن, ادبیات قدیم, متون قدیم, کتاب بدایع الصنایع