بداهه پردازی برای تئاتر

بداهه پردازی برای تئاتر

نویسنده: ویولا اسپولین
مترجم: حسین فدایی حسینی
ناشر: نمایش
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 558
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

هدف از تألیف این کتاب آموزش تئاتر به بازیگران تازه‌کار و کودکان و نوجوانان است. در این شیوه، بازیگران بدون استفاده از نمایش‌نامه و متنِ از پیش تعیین‌شده، صحنه‌هایی را با راهنمایی مربی ـ کارگردان خلق می‌کنند و در این شرایط آزادند تا آداب و رسوم صحنه و اجرای نمایش را به دل‌خواه مورد استفاده قرار دهند.

کتاب حاضر سه بخش دارد؛ در بخش اول به نظریه‌ها و اصول تدریس و کارگردانی پرداخته می‌شود. در بخش دوم، فهرستی از تمرین‌ها و بازی‌های کارگاهی را ارائه می‌کند و در آخر، توضیحات و تفاسیر ویژه‌ای را در خصوص تئاتر کودکان و کارگردانی نمایش‌های اجتماعی مطرح می‌کند.

این کتاب برای کارگردانان و مربیان متخصص، بازیگران تازه‌کار و کودکان و نوجوانان به شکل کمابیش یکسانی قابل استفاده خواهد بود؛ چراکه برای تمامی مدارس، نهادهای اجتماعی و فرهنگی و کارگاه‌های هنری برنامه‌های مفصلی را ارائه کرده است. از سوی دیگر، برای کارگردانان تئاتر‌های حرفه‌ای دیدگاه‌های راه‌گشایی را مطرح می‌کند.هر کسی می‌تواند نمایش اجرا کند. هر کسی می‌تواند بداهه‌سازی کند. هر کس که بخواهد می‌تواند در تئاتر بازی کند و قادر به آموختن قواعد صحنه باشد.

ما بیشتر از طریق تجربه کردن می‌آموزیم، نه از آن چه دیگران به ما آموزش می‌دهند. تجربه کردن، عمیق شدن و نفوذ کردن در محیط است با تمام وجود و در تمامی سطوح فکری، جسمی و شهودی. هرچند عمدتا اساسی‌ترین این‌ها برای یادگیری یعنی جنبة شهودی، نادیده گرفته می‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بداهه پردازی برای تئاتر

  • ناشر: نمایش
  • کد کتاب: 108164- 33/6
  • موجودی: در انبار
  • 600,000ریال
  • 450,000ریال

برچسب ها: ویولا اسپولین, حسین فدایی حسینی, تئاتر, نمایشنامه, بازیگری, هنرپیشگی, طراحی صحنه, کتاب بداهه پردازی برای تئاتر