دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

بحر در کوزه ؛ زرکوب

بحر در کوزه

نویسنده: عبدالحسین زرین کوب
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 613
اندازه کتاب: وزیری زرکوب - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ : 11

کیفیت : نو ؛ نوشته تقدیمی دارد

 

مروری بر کتاب

نقد و تفسیر قصه ها و تمثیلات مثنوی

نمی شو از آثاری که به نحوی مربوط به مولوی می شود سخن گفت و نامی از استاد محقق و نویسنده پژوهشگر مرحوم دکتر عبدالحسین زرین کوب به میان نیاورد. استاد با نگارش آثاری چون: پله پله تا ملاقات خدا, سر نی, بحر در کوزه و اختصاص بخش های متنابهی از کتاب های جستجو در تصوف ایران و نقش بر آب, به مولانا و کتاب مثنوی, نشان داده اند که در این میدان فراخ, سخن های بسیار برای گفتن دارند و قادر به حل عقده های ناگشوده هستند.

دکتر زرین کوب که خود از اخلاف صلاح الدین زرکوب, یار و محبوب مولانا پس از فراق شمس, می باشند, تحقیقات بلندی در باب مثنوی و صاحب آن, به اهل کتاب عرضه کرده اند. بحر در کوزه, با عنوان فرعیِ (نقد و بررسی و تفسیر قصه ها و تمثیلات مثنوی, در کنار (سر نی) همراه با (پله پله تا ملاقات خدا) و ده ها مقاله و رساله دیگر, نویسنده خود را در ردیف بزرگ ترین مثنوی شناسان معاصر, یعنی در کنار همایی و فروزانفر نشانده اند.

فرصت و مجال آن نیست که از تمام آثار استاد, سخنی به میان آوریم, نمونه را, چند جمله ای راجع به (سر نی) گفته می شود و تفصیل این بررسی ها را به مقام و مجالی دیگر می سپاریم. (سر نی) با عنوان فرعی (نقد و شرح تحلیلی و تطبیقی مثنوی) اولین بار در سال 1368 در 2 جلد به چاپ رسید.

مؤلف در کتاب (بحر در کوزه) به نقد و تفسیر قصه های مثنوی و مقولات مربوط به روایت داستان ها پرداخته و در (سر نی) حالات و افکار و عقاید و روش مولوی و منسوبان و زبان و خصوصیات ادبی و اخلاقی مندرجات مثنوی را به تفسیر و تحلیل می نشیند و در هر مورد دیدگاه مولوی را با نظر دیگران مقایسه می کند...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات