کتاب بحرین و مسائل خلیج فارس فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات طهوری

بحرین و مسائل خلیج فارس

نویسنده: جهانگیر قائم مقامی
ناشر: طهوری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 197
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1341 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب

مالکیت ایران بر مجمع الجزایر بحرین از حقوق حقه و مسلمی است که از دیر زمان، همه جا در تاریخ های فارسی و غیرفارسی و در کتابهای جهانگردان خارجی و اسناد و مدارک رسمی دولتی نوشته شده است.خلیج فارس از دیرزمانی مطمح نظریات سیاسی و اقتصادی اروپائیان و بخصوص دولت انگلستان ...

بحرین اولین کشور جنوب خلیج فارس است که در آنجا نفت کشف شده است . تــاریخ اولین امتـیاز نفتی بحرین سال ۱۹۳۰ ، کشف ابتدایی نفت سال ۱۹۳۲ ، و تولید تجارتی نفت از سال ۱۹۳۴ روزانه ۱۰۰۰ بشکه در روز شروع شد و در سال ۱۹۷۶ به ۵۸ هزار بشکه در روز رسید.

از لحاظ تاریخی نه تنها عمده جزایر خلیج فارس متعلق به ایران بوده، بلکه بسیاری از بخش­ های جنوبی خلیج فارس نیز جزء خاک ایران بودند، طوری که در برخی از برهه ها، خلیج فارس به عنوان یک دریای داخلی برای ایران محسوب می شد. اما در سده های اخیر به دلیل حضور نیرو های استعمارگر اروپایی و ضعف داخلی ایران، خلیج فارس در تسخیر کشور­های استعمارگر قرار گرفت و به مرور بخش ­هایی از کشورمان عملاً از دسترس مستقیم دولت مرکزی و حکام وقت خارج شد.

این امر به خصوص در نقاط دریایی و جزایر خلیج فارس مشهود بوده و امروزه ریشه بسیاری از  اختلافات شده و بهانه لازم برای دخالت برخی کشور ها را فراهم آورده است. ضعف قدرت دریایی ایران در دوره قدرت نمایی نیرو­های استعمارگر، عاملی اساسی برای دخالت این کشور ها در قلمرو ایران محسوب می­شد و همین ضعف که عمدتاً به سبب حضور و دخالت های خود آنها به وجود آمده بود، با عناوینی مانند مبارزه با دزدان دریایی و لزوم حمایت از شیخ نشین های تحت الحمایه توجیه می شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بحرین و مسائل خلیج فارس

  • ناشر: طهوری
  • کد کتاب: 56756 - 103/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: جهانگیر قائم مقامی, تاریخ سیاسی ایران, خلیج فارس, بحرین, تاریخ معاصر ایران, پهلوی, کتاب بحرین و مسائل خلیج فارس