دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

بحران ساختگی

بحران ساختگی

نویسنده: گرت پورتر
مترجم : معاونت آموزش موسسه خبرگزاری فارس
ناشر: موسسه خبرگزاری فارس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 430
اندازه کتاب: وزیری  - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

داستان ناگفته تهدید هسته ای ایران

این کتاب پیش زمینه جالب و آشکاری پیرامون دپیلماسی جاری مربوط به برنامه هسته ای ایران ارائه می دهد. گرت پورتر روزنامه نگار برجسته نقد مستدلی را در مورد مسئولیت مقامات غربی در قبال اقدامات دولت ایران و دلایل آن مطرح می سازد. این کتاب حاصل سال ها تحقیقات نویسنده در این زمینه (از جمله دیدارهای متخلف و مصاحبه های متعدد با افراد بانفوذ) می باشد. وی این موضوع را اثبات می کند که منشاء "بحران" برنامه هسته ای ایران، تمایل ایرانیان برای دستیابی به تسلیحات هسته ای نیست.

نتیجه این تحقیقات یک کتاب بسیار مشروح و مستند برای تمام آنهایی است که می خواهند بدانند چگونه به بحران هسته ای ایران و "سناریوهای حمله" رسیدیم و واقعیت ها و گزارش های اطلاعاتی ساختگی را با هدف حمایت و پشتیبانی از این پیش فرض ها ابداع کردیم. این کتاب همچنین برای آنهایی که می خواهند بدانند در مذاکرات فشرده بین ایران و شش قدرت جهانی (و به عبارت صحیح تر بین ایران و آمریکا) چه می گذرد، بسیار ارزشمند خواهد بود.

به اعتقاد پورتر، بحران هسته ای ایران به دنبال یک برنامه سیاسی مخفی که توسط سیاستگذاران آمریکایی ایجاد شد (از مدت ها پیش نیز اسرائیل وارد این داستان شده بود). این فرضیه یکی از موضوعات اصلی در کتاب پورتر است. داستان با حمایت آمریکا از عراقی ها در جنگ بین ایران و عراق در دهه ۱۹۸۰ آغاز می شود. فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی تبدیل به یک نقطه حیاتی می گردد. به نوشته پورتر، این رویداد و پایان جنگ سرد بهانه سازمان سیا برای تداوم سیاست بازدارنگی را از بین برد. راه حل آمریکایی ها برای تداوم تخصیص بودجه های هنگفت به این سازمان ابداع یک تهدید جدید بود - ظهور تسلیحات کشتار دسته جمعی (واژه ای فی النفسه مبهم) و تروریسم.

ایران، که در بالای لیست قرار داشت، تهدیدی که "سیا" را نجات داد پدید آورد.تقویت منافع سازمانی سیا با دستیابی نئومحافظه کاران به رهبری ایدئولوگ هایی چون دیک چنی، پل ولفوویتز و جان بولتون به سمت های بالای دولتی، تشدید شد. آنها برنامه ای را برای مشروعیت زدایی از جمهوری اسلامی با هدف سرنگون کردن رژیم (با استفاده از واژه تقدیس شده "تغییر رژیم") آغاز کردند.

در کتاب پورتر ادعایی کاملا مستند مطرح می شود مبنی بر اینکه سیاست های آمریکا و اسرائیل درباره ایران از منافع سیاسی و سازمانی ناشی شده اند نه لزوما از تحلیل دقیق و واقع انگارانه برنامه هسته ای ایران، که تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته ای قرار دارد، و یا نیات رهبری این کشور.

به نوشته پورتر، هیچگونه تحلیل سیستماتیک درباره اهداف برنامه هسته ای ایران انجام نگرفت و سیاستگذاران آمریکایی یا اسرائیلی درباره اینکه چرا تمام اظهارات رسمی ایرانی ها در تطابق کامل با معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته ای است، تعمقی جدی نکردند. علاوه بر این، در آمریکا تا سال ۲۰۰۷، و در اسرائیل تاکنون، "اصل بدیهی" در مباحث هسته ای این بود که ایران با استفاده از سانتریفیوژ های هسته ای در حال حرکت به سوی بمب است. پورتر و آژانس دلیلی برای اثبات اینکه ایران به سمت بمب حرکت کرده است، پیدا نکرده اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات