منو
سبد خرید

بحران اقتصادی و اجتماعی جهان

بحران اقتصادی و اجتماعی جهان
بحران اقتصادی و اجتماعی جهان
  • موجودی: موجود
  • مدل: 143912 - 93/5
  • وزن: 0.30kg
250,000 ریال

بحران اقتصادی و اجتماعی جهان

نویسنده: فیدل کاسترو
مترجم: غلامرضا نصیرزاده
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 250
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1364 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو


مروری بر کتاب

بحران اقتصادی در نظر اوّل،عبارت است از: پیدا شدن اضافه تولید؛یعنی پر شدن بازار از کالاهایی کهمشتری، قدرت خرید ندارد. وقتیمشتری در بازار نباشد و کالاها فروشنرود، به طبع، تولید نیز کاهش یافته،متوقف می شود. به دنبال آن، تعطیلکارخانه ها و بیکاری وسیع و میلیونیکارگران پیش می آید. در نتیجه، فروشکالاها باز هم دشوارتر شده، عمقبحران افزایش می یابد، سیستماعتباری سرمایه داری از کار بازمی ماند، بدهکاران توان پرداختبدهی خود را در سر موعد از دستمی دهند، بهای سهام شرکتها در بازارتنزل می کند و مؤسسات سرمایه داری،یکی پس از دیگری ورشکستمی شوند.

به این ترتیب، آنچه در نظر اوّل وگام نخست به صورت وجود کالایزیادی در بازار تظاهر می کرد، در سیرتکاملی خویش، در مجموع، اقتصاد رادر هم می ریزد و فاجعه ای پدیدمی آورد که به مراتب از شدیدترینسوانح طبیعی، ویرانگرتر است.نخستین بحران بزرگ اقتصادیدر سال 1825 م، در انگلستان پدید آمدو سپس هر 8 تا 12 سال یک بار تکرارشد. به گفته الن گرینسپن، رئیس سابقبانک مرکزی آمریکا، این مشکل، هرقرن یا حداکثر هر نیم قرن، یک باراتفاق می افتد.آخرین بار که بحرانی با اینوسعت و عمق در بازارهای مالی رخداد، سال 1929 م، بود که پیامد آن،رکود عظیمی بود که نزدیک 10 سالادامه یافت و تولید ناخالص آمریکا ودنیا را به شدت کاهش داد.

از زمان پیروزی انقلاب کوبا در سال 1959 تاکنون، دستاوردهای این انقلاب آنچنان چشمگیر بوده اند که حتی دشمنان آنان را نیز مجبور به برسمیت شناختن آنان کرده است: محو بیکاری تبعیض نژادی، ریشه کن ساختن بیسوادی، بهبود سطح زندگی مردم، ارتقای منزلت و موقعیت زنان، گسترش بهداشت و آموزش عمومی و...

رهبری کاسترو از زمان پیروزی قیام بهمن ماه تاکنون پیگیرانه از مبازرات توده مردم کشورمان و نهضت اصیل اسلامی ایران در مقابل انواع توطئه ها و تبلیغات مسموم امپریالیست ها حمایت و پشتیبانی کرده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات