كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
بالکان ؛ بازیگران تاثیرگذار

بالکان ؛ بازیگران تاثیرگذار 

نویسنده: حسن عسگری
ناشر: ابرار معاصر تهران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 286
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

مروری بر کتاب

منطقه بالکان و به‌طور خاص بالکان غربی بی‌تردید از جهات مختلف یکی از مناطق حساس و مهم در سطح جهان و عرصه بین‌المللی است. این منطقه چندملیتی ، چندقومی و چندفرهنگی که به موزائیک اقوام ، ملل ، مذاهب و فرهنگ‌های مختلف مشهور است ، چندین جنگ و بحران را در سطوح منطقه‌ای و جهانی تجربه کرده و از این منظر ، منحصربه‌فرد است.

بالکان از مناطق بحران‌خیز جهان است که در طول تاریخ همواره با جنگ‌های داخلی ، منطقه‌ای و حتی جهانی مواجه بوده است و به همین دلیل از آن به‌عنوان منطقه‌ای خاص یاد می‌کنند. منشأ و عامل وقوع دو جنگ جهانی اول و دوم ، این منطقه بوده است. جنگ‌های استقلال‌طلبانه و قومی کشورهای منطقه نیز که در دهه نود (سال‌های ۹۱ تا ۹۵) به‌دنبال فروپاشی یوگسلاوی سابق رخ داده و در زمره خونین‌ترین جنگ‌های جهان شناخته شده‌اند نیز از دیگر جنگ‌های این منطقه بحران‌خیز به‌شمار می‌روند و به همین سبب از بالکان به‌عنوان بحرانی‌ترین منطقه جهان در آخرین دهه قرن بیستم نام می‌برند و چنین تحولاتی نشانگر اهمیت این منطقه برای قدرت‌های بزرگ ، ذی‌نفوذ ، و رقیب است.

ناشناخته بودن این منطقه در جامعه ، ناکافی بودن منابع فارسی و همچنین شناخت و آگاهی بیشتر از ویژگی‌ها ، تحولات ، بازیگران و کنشگران فعال و مؤثر این منطقه از نکات حائز اهمیتی بود که نگارنده را به سمت نگارش این کتاب سوق داد. به‌عبارت‌دیگر ، تولید بسیار کم ادبیات علمی به زبان فارسی درمورد تحولات بالکان انگیزه اصلی نگارنده برای انجام این تحقیق بود. ضمن آنکه شناخت اجمالی از تحولات این منطقه مهم و استراتژیک طی دو دهه اخیر از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق و معرفی اهداف ، منافع و رویکردهای قدرت‌ها و بازیگران ذی‌نفوذ و مهم در این منطقه از دیگر ضرورت‌هایی است که نگارنده را برای انجام این تحقیق مصمم‌تر کرده و موضوع و هدف اصلی این تحقیق نیز بوده است.

نگاه به تحولات منطقه بالکان از نمای بیرون و بهره‌گیری از منابع خارجی و انجام تحقیق میدانی با توجه به حضور نگارنده در منطقه و بهره‌گیری از منابع مختلف خارجی از دیگر نکات برجسته کتاب حاضر است. نکته دیگر که پژوهش حاضر را بااهمیت‌تر می‌نماید، بررسی موردی بحران‌های بوسنی و هرزه‌گوین و کوزوو ـ به‌عنوان دو بحران بالقوه در سطح منطقه و جهان ـ به‌همراه مواضع و سیاست‌های بازیگران مهم منطقه و جهان ازجمله جمهوری اسلامی ایران درقبال این دو بحران است که مطمح نظر قرار گرفته است.

علاوه‌بر انگیزه‌ها و اهداف فوق تلاش شده است که این تحقیق با معرفی اهداف و تلاش‌های بازیگران رقیب ج.ا.ایران، سهمی در جهت تأمین منافع ملی کشورمان و سیاست خارجی آن داشته باشد و امید است به‌عنوان تحقیقی علمی و کاربردی ، بتواند به جامعه علمی، دانش‌پژوهان، محققان و کارشناسان سیاسی و بین‌المللی کشورمان کمکی هرچند ناچیز نماید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بالکان ؛ بازیگران تاثیرگذار

  • 130,000ریال

برچسب ها: حسن عسگری, سیاست جهانی, تاریخ اروپا, اروپا, بالکان, یوگسلاوی, جامعه شناسی سیاسی, کتاب بالکان ؛ بازیگران تاثیرگذار