منو
سبد خرید

باغ سبز عشق ؛ شرح و تحلیل چند داستان از مثنوی معنوی

باغ سبز عشق ؛ شرح و تحلیل چند داستان از مثنوی معنوی
-13 %
باغ سبز عشق ؛ شرح و تحلیل چند داستان از مثنوی معنوی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 142198 - 114/1
  • وزن: 0.50kg
225,000 ریال
260,000 ریال

باغ سبز عشق

نویسنده: کاظم دزفولیان
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 418
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1389 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

شرح و تحلیل چند داستان از مثنوی معنوی

بی گمان در میان آثار برجسته تصوف و عرفان اسلامی ، مثنوی معنوی مولوی جایگاه ویژه ای دارد . شیوه مولوی در این کتاب برای بیان افکار و عقاید خویش قصه ها و حکایاتی است که یا خود آنها را سروده و یا مستقیما از آثار قبل از خود اخذ کرده و یا تلقینی از ذهنیت خوداو و آثار دیگران است .

مثنوی معنوی از آثار ارزشمندی است که تاکنون بر آن شرح های متعددی نگاشته شده؛ کتاب حاضر نیز حاوی منتخبی از مثنوی و شرح و تحلیل بیشتر داستان های دفتر اول آن می باشد. انتخاب این داستان ها با توجه به آشکار کردن اندیشه عرفانی مولانا صورت گرفته. شیوه ی کار در این اثر بدین صورت است که ابتدا معنی لغات، اصطلاحات و آیات و احادیث به طور جداگانه توضیح داده شده و سپس شرح کامل بیت با زبانی ساده و قابل فهم بیان گردیده است.

مثنوی معنوی مولانا جلال الدین محمد بلخی، بزرگترین منظومه عرفانی و روحانی بشر است. مهمترین اثر منظوم مولانا مثنوی معنوی است که در شش دفتر سروده شده و در حدود ۲۶۰۰ بیت دارد. او مثنوی را به خواهش مرید و دوست صدیق خود حسام الدین چلبی سرود. در این منظومه‌ی طولانیِ بی بدیل، مسائل مهم عرفانی، دینی و اخلاقی مطرح شده و علم، عشق، عرفان به گونه ای زیبا در هم آمیخته اند که به دل عارف و عامی می نشیند. مولانا در این اثر به ایراد آیات و احادیث و امثال و یا تعریض به آنها مبادرت جسته است. شیوه مولوی در این کتاب برای بیان افکار، آراء و عقایدش آوردن سروده ها و حکایت هایی است که یا مستقیما آن ها را سروده یا از آثار قبل از خود اخذ کرده و یا تلفیقی از هر دو است. این ها همگی وسیله ای برای رسیدن به تکامل مضامین و افکار مولاناست که خود آن تهذیب و تزکیه نفس روح برای رسیدن به تکامل یعنی وصال معشوق است .

کتاب حاضر منتخبی است از مثنوی معنوی و حاوی شرح و تحلیل اغلب داستان های دفتر اول مثنوی معنوی است . انتخاب این داستان ها از مثنوی بدان جهت بوده که در اغلب این داستان ها عصاره اندیشه های عرفانی مولانا را می توان به خوبی مشاهده کرد

فهرست

• زندگانی و آثار مولانا
• داستان پادشاه و کنیزک
• داستان بقال و طوطی
• قصه دیدن خلیفه لیلی را
• طعنه زاغ در دعوای هده
• قصه آدم ( ع )
• طوطی و بازرگان
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات