باستر کیتون ؛ مردی که نمی خندید

باستر کیتون ؛ مردی که نمی خندید

نویسنده: رودی بلش
مترجم: کیومرث مبشری
ناشر: کلینی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 140
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1371 - دوره چاپ: 1 

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : درحد نو

مروری بر کتاب 

مصور

«هیچ کس مرا به چنین عملی ترغیب نکرد.این خصیصه خیلی طبیعی بوجود آمد.من از کودکی در مقابل تماشاگران قرار می گرفتم.اگر من به کارهای خودم می خندیدم،آنگاه نمی توانستم آنها را بخندانم.هر چه بیشتر جدی می شدم،خنده ی تماشاگران هم بیشتر می شد.وقتی به سینما وارد شدم به روال طبیعی،همین شیوه را دنبال کردم.اصلا نمی دانستم دائما چنین احساسی دارم.بعدها وقتی مجلات سینمایی و منتقدین از من به عنوان مردی صورت سنگی یاد کردند رفتم فیلمهایم را نگاه کردم تا ببینم هیچ وقت نمی خندم.در حقیقت خودم از این ویژگی بی خبر بودم و ناخودآگاه آن را اعمال می کردم.شاید برای همین همه چیز خوب پیش رفته بود.»

«هرگز سال‌های سخت و دشواری را که در زندگی پشت سر گذاشته ام، فراموش نمی‌کنم. می‌دانید! من آن گونه ای تربیت نشده ام که فکر کنم زندگی آسان است. همیشه برای به دست آوردن پول، به سختی کار کرده ام. یاد گرفته ام خواستار چیزی نباشم که استحقاق و شایستگی اش را ندارم. به باور من سال‌های دشوار و سخت زندگی کوتاه است. شاید فقط یک آدم نازک نارنجی و نازپرورده که طعم رنج را نچشیده ممکن است از دشواری‌های زندگی شکوه و شکایت کند. پزشکم می‌گوید می‌توانم صد سال زندگی کنم.خیال چنین کاری را هم دارم. چه کسی آرزو ندارد صد سال در جهانی زندگی کند که مردم بسیاری با قدرشناسی و احساس ناب انسانی، مردی کوچک با چهره ای سرد، سنگی و یخ زده به نام «باستر کیتون» را به خاطر می‌آورند. مردی که سال‌ها پیش وقتی جوان بودند، یک ذره آن‌ها را می‌خنداند اما خودش با خنده بیگانه بود و با آن میانه ای نداشت. همین برایم کافی است!»

صورتِ «سنگی»، بدن نرم، و جنب‌وجوش وصف‌ناپذیر کیتون از او شمایلی ماندگار ساخت. بازی کوتاهش در «روشنی‌های صحنه» چنان عالی و تأثیرگذار بود که چارلی چاپلین به عنوان کارگردان ناچار شد برای حفظ برتری و شهرت خود بسیاری از نماهای بازی او را از فیلم حذف کند. کیتون تا سال‌ها زیر سایهٔ بازیگر هم‌عصر خود چارلی چاپلین می‌زیست اما برخلاف او هیچ‌گاه در رفاه و آسایش زندگی نکرد و شاید بتوان چهرهٔ همیشه غمگین و سردش را به سختی‌هایی که در عمرکوتاهش گذراند مربوط دانست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

باستر کیتون ؛ مردی که نمی خندید

  • ناشر: کلینی
  • کد کتاب: 41959 - 83/4
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: باستر کیتون, رودی بلش, کیومرث مبشری, تاریخ سینما, هالیوود, هنرپیشگان, سینما کمدی, کمدی کلاسیک