دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

بازیگران عصر طلایی ؛ سیدحسن مدرس

بازیگران عصر طلایی 

نویسنده: ابراهیم خواجه نوری
ناشر: جاویدان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 166
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1358  - دوره چاپ : 2

کمیاب  - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ برخی سطور حدود 40 صفحه کتاب علامت گذاری شده 

 

مروری بر کتاب 

سیدحسن مدرس

مصور

شرح مبارزات و به خصوص قتل فجیع و دلخراش مرحوم مدرس که واقعا یکی از جالبترین حماسه های حیرت انگیز و بسیار آموزنده سیاسی - اجتماعی است، باز دو سوال سوزان را برای چند هزارمین بار در ذهن زنده می کند.

سوال اول اینکه آیا خیر جامعه و افراد آن در این است که دین از سیاست به کلی جدا باشد؟ یعنی رهبران مذهبی مطلقا به امور آخرت و تزکیه نفس و بهتر ساختن رفتار و روحیه افراد به وسیله ارشاد و تعالیم دینی بپردازند و دیگر هیچ مداخله ای در امور سیاسی جامعه نکنند؟ یا اینکه مصلحت و خیر جامعه در این است که رهبران دینی مثل صدر اسلام در عین حال رهبران سیاسی و امور حکومتی نیز باشند؟

سوال دوم این است که آیا صداقت و شجاعت ولو آنکه به قیمت جان آدم تمام شود بیشتر مطابق رویه عقلائی است و باید تجمید و تشویق شود، یا در صورت لزوم تقیه را به حد لازم باید رعایت نمود؟...

خواجه نوری نخستین مجلدات از این مجموعه کتابهای پرخواننده را بعد از شهریور سال ۱۳۲۰ و با بهره‌گیری از فضای آزادی که در آن ایام پدید آمده بود، ارائه کرد. این کتابها از همان نخستین سالهای انتشار محبوب شدند و مورد استقبال طبقات مختلفی قرار گرفتند.

خواجه‌نوری در ارتباط با این مجموعه کتابها مدعی گردیده بود که قصد دارد در چارچوب آن به انتشار شرح حال کلیه کسانی بپردازد که در دوران رضاشاه مصدر شغل یا سمت مهمی بوده‌اند. در این راستا او موفق شد که بیوگرافی‌های کامل و خواندنی را از چند نفر از بازیگران «عصر طلایی» (کنایه از دوران سلطنت رضاشاه پهلوی)، منتشر سازد، اما سایر بیوگرافی‌ها همچنان نانوشته ماند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات