دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

بازگشت از شوروی

بازگشت از شوروی

نویسنده: آندره ژید
مترجم: جلال آل احمد
ناشر: روزبهان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 272
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1396 - دوره چاپ : 1

 

مروری بر کتاب

 ژید در دهه ی 1930، برای مدتی کمونیست و یا به عبارت دقیقتر، همسفر کمونیست ها شد، چرا که او هیچ وقت به شکل رسمی به این حزب نپیوست. او به عنوان نویسنده ای برجسته که از آرمان های کمونیسم حمایت می کرد، به عنوان مهمانِ انجمن نویسندگان اتحاد جماهیر شوروی به این کشور دعوت شده بود.

این سفر، ژید را با واقعیت ها آشنا کرد و او پس از آن، منتقد کمونیسم موجود در شوروی شد. این انتقادها باعث شد که ژید تعدادی از دوستان سوسیالیست خود را از دست بدهد، به خصوص در زمانی که او با انتشار کتاب بازگشت از شوروی، جدایی کامل خود از این خط فکری را رسماً اعلام کرد

بسیار اتفاق افتاده است که هواداران اتحاد جماهیر شوروی در سفرهای خود به آنجا از بازدید چیزهای بد سرباز می زنند، یا اقلا از علم به آنها خودداری می کنند و کار به جایی رسیده است که غالب اوقات حقایق امور اتحادجماهیر شوروی با کینه و دروغهایی درباره آن با عشق برزبان آورده می شود.

از این جهت فکر من برچنین اساسی قرارداشت که جدی ترین توجه خود را نسبت به مسائلی به خرج بدهم که می خواهم همیشه مورد تاییدشان قرار بدهم.وقتی دعوایی به دادگاهی کشیده می شود،دعوا هرچه می خواهد باشد ودادگاه هر دادگاهی و متهم از هر قشر و گروهی که می خواهد باشد،اگر رای دستگاه رهبری برمحکومیت متهم قرارگرفته باشد، وای بروکیل مدافعی که برخیزد ودر دادگاه جرات دفاع از متهم را بخود بدهد!


فهرست

بازگشت از شوروی
ضمایم
تنقیح بازگشت از شوروی
نامه ها و شواهد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات