منو
سبد خرید

بازشناسی هویت ایرانی - اسلامی

بازشناسی هویت ایرانی - اسلامی
-30 %
بازشناسی هویت ایرانی - اسلامی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 159565 - 8/6
  • وزن: 0.50kg
490,000 ریال
700,000 ریال

بازشناسی هویت ایرانی - اسلامی

نویسنده: علی شریعتی
ناشر: الهام
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1361 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

امروز فرهنگ موضوع تحقیقات، نظریات و مباحث بسیار مفصل و گسترده‌ای شده است. از هنگامی که مذهب به عنوان روح حاکم در غرب کنار رفت و سپس دوران تابناکی فلسفه‌ها در قرن هجدهم و نوزدهم به تاریکی گرایید و متعاقب آن غلیان ایدئولوژی‌ها که با ادعای جانشینی مذهب و نجات کامل بشریت از همه رنج‌ها و گمراهی‌هایش در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به میدان آمده بودند از جوش و خروش افتاد و بورژوازی غربی که وعده تحقق بهشت موعود را در روی زمین به کمک تکنولوژی و بر اساس اکونومیسم و لیبرالیسم فردی می‌داد.

در برابرش مارکسیسم که از رستگاری انسان ستمدیده به کمک تکنولوژی و بر اساس کمونیسم و دیکتاتوری طبقاتی دم می‌زد، هر دو پس از نیل به هدف‌های خویش سراب‌هایی متفاوت را پیش چشم انسان پدیدار کردند که در آن، قدرت اولی زاده استثمار حیله‌گرانه طبقات تهیدست و استعمار جنایتکارانه ملت‌های فاقد صنعت و قدرت در جهان بود و قدرت دومی ناشی از سلب قدرت از همه و تمرکز همه چیز انسان‌ها در دست‌های جبار دیکتاتوری‌ای که با قتل‌عام‌ها و خشونت‌های افسانه‌ای و ریشه‌کن کردن همه افکار و عقاید و محو همه ملیت‌ها و اصالت‌ها شکل گرفته بود. اندیشه‌های آزاد و روح‌های راه‌جوی به دو سرچشمه‌ای که از آن دور می‌شدند، دوباره با نگاهی دیگر، چشم گشودند.»

تمدن ایران به گفته ی دوست و دشمن شامل دو بخش است،قبل از اسلام در ایران باستان،و پس از اسلام،هر کسی که منکر این دو شود نه ایران را شناخته است و نه اسلام را!
دانشمندان فراوانی را ایران به اسلام تقدیم کرده است از جمله : فارابی ، ابن سینا ، سهروردی ، امام محمد غزالی ، خواجه نصیرالدین طوسی ، خیام ، ملاصدرا ، غیاث الدین جمشید کاشانی ، ابوریحان بیرونی ، ابن هیثم و بسیاری دیگر که هم اکنون نیز فخر ایران و هر ایرانی هستند.
ما نیز باید با دیدی معتدل هر دوی این قسمت تمدن ایران را بشناسیم و با دیده ای منصفانه و بدون ستیز و تعصب های رایج تاریخ را بخوانیم و هویت خود را بشناسیم و برای امروزمان توشه برداریم.
دکتر علی شریعتی نیز کوشیده است در این کتاب این هویت را باز شناساند،و عوامل از یادبردن آن را اشاره کند و جلوی عرب زدگی و غرب زدگی مفرط را بگیرد.

فهرست

تاریخ ایران اسلامی تا صفویه
بازگشت به خویش
دور شدن از خویش
الیناسیون انسان
ملیت و مذهب
نهضت های بازگشت به خویش در تاریخ ایران
تولد دوباره 
دریغ گاه
میعاد گاه روح سامی و آریایی
ممالک همجوار
تاریخ ایران اسلامی تا صفویه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات