منو
سبد خرید

بازخوانی هابرماس

بازخوانی هابرماس
-10 %
بازخوانی هابرماس
  • موجودی: موجود
  • مدل: 130795 - 117/1
  • وزن: 1.00kg
810,000 ریال
900,000 ریال

بازخوانی هابرماس

نویسنده: حسینعلی نوذری
ناشر: چشمه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 726
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 2

کیفیت : نو ؛ مهر دارد

 

مروری بر کتاب

پروفسور یورگن هابرماس بی تردید از برجسته ترین فلاسفه ای است که قرن بیستم به جهانیان عرضه داشته است. دیدگاه های وی در خصوص کنش مفاهمه ای، عقلانیت تفاهمی، اخلاق گفتمانی و... تأثیری بسیار ژرف و پایا بر فلسفه و علوم اجتماعی به جای گذاشته است.

کتاب حاضر مقدمه ای است در بازخوانی و معرفی کارهای هابرماس از نخستین آثار وی درباره حوزه عمومی تا جدیدترین آنها درباره حقوق، دولت، سیاست، رابطه هنجارها و واقعیات و... که به بررسی بسترهای تاریخی و نظری آثار هابرماس پرداخته و طرحی کلی از عقاید و اندیشه های اساسی وی ارائه می دهد.

از جمله مضامین مورد بحث در مجلد حاضر می توان به رابطه وی با نظریه انتقادی مکتب فرانکفورت و مارکس، سهم عظیم و بی بدیل وی در بسط و گسترش فلسفه و منطق علوم اجتماعی، نظریه تکامل اجتماعی و بسیاری مفاهیم دیگر اشاره کرد.

حاصل بررسی‌ها و مطالعات مجموعه حاضر مبین آن است که دیدگاه و نقطه نظرات هابرماس به ویژه برداشت منحصر به فرد وی از مدرنیته و جمع‌بندی‌های او از میراث سترگ روشنگری و نظریه کنش مفاهمه‌ای او در مجموع قاطع‌ترین و کوبنده‌ترین آلترناتیوهای نظری در برابر داعیه‌های پست مدرنیسم به شمار می‌روند .

نویسنده در سال 1373 با اصلاحیات جزئی و تغییراتی که پس از مطالعه آثار جدید هابرماس، در این رساله به وجود آورد، به طور کلی اساس و ساختار آن را دگرگون کرد و از دل آن اثر تازه ای بیرون کشید و آن را به دست چاپ سپرد. او در این کتاب سعی کرده است مضامین و نکته های موجود در اندیشه های هابرماس، این فیلسوف بزرگ آلمانی را به تفصیل بیان کند و دامنه وسیع دانش پیچیده نظری و مباحث فنی و دشوار فلسفی او را به همه علاقه مندان ارائه دهد.

کتاب حاضر به هیچ وجه فقط به طرح نظریات این پروفسور مشهور نمی پردازد بلکه سعی دارد به بررسی، تحلیل و تبیین محتوای این نظریات نیز پرداخته و آن ها را از جنبه های مختلف آنالیز کند. این کتاب به معرفی کارهای این فیلسوف بزرگ می پردازد و نظریه های او را از نخستین آثارش در مورد حوزه های عمومی تا جدیدترین آن ها درباره حقوق، دولت و سیاست مورد بررسی قرار می دهد.

فهرست

مبانی فلسفی و جامعه شناختی اندیشه‌های هابرماس
هابرماس و نظریه انتقادی
عقلانیت و نظریه تکامل اجتماعی هابرماس
جامعه شناسی هابرماس
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات