كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
بازتاب طبیعت زاگرس در نگاره های قشقایی

بازتاب طبیعت زاگرس در نگاره های قشقایی

نویسنده: پروین دره شوری
ناشر: ادیب مصطفوی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 132
اندازه کتاب: خشتی - سال انتشار: 1393 - دوره چاپ: 2

کیفیت: نو ؛ جلد پشتی کتاب و 30 صفحه ی آخر تاخوردگی دارد.

 

مروری بر کتاب

مصور - رنگی

مهمترین و زیباترین بخش بافندگی، انتخاب و طراحی نقش است. این کار مشکل و مهم را زنان باتجربه ایل که در بافندگی به مقام استادی رسیده بودند با مهارت انجام می دادند. این بانوان استاد، همواره از سوی همه بافندگان مورد احترام قرار می گرفتند.

بافندگانی که به استادان دسترسی نداشتند، از میان دستبافته های موجود، نقشی را انتخاب می کردند و همان را می بافتند، به نظر من این کار تکراری بود. معدودی از زنان بافنده که به دنبال نقش های جدید بودند، از طایفه های همجوار، دستبافته ی مطلوب با نقش دلخواه را، برای مدتی بعنوان دستور یا الگو به امانت می گرفتند. این کار برای همه ممکن نبود...

مؤلّف که خود از دوران کودکی به قالی بافی و گلیم بافی علاقه‌مند بوده و همیشه به نقش‌ها و نوع بافت‌ها توجه خاصی داشته، هنگامی که می‌بیند این هنر در میان زنان قشقایی چندسالی هست که کمرنگ شده و حتی نقش‌هایی که بومی عشایر قشقایی بود نیز دارد به فراموشی سپرده می‌شود، به فکر احیای این نقش‌ها می‌افتد.
برای این کار ابتدا به جمع آوری نقش‌های گلیم در میان عشایر مشغول شد و مجبور بود خانه به خانه برود تا نقشی از دید او دور نماند، ابتدا از نقش‌ها عکس می‌گرفت و بعد آنها را در قالب نقشه روی کاغذ پیاده می‌کرد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بازتاب طبیعت زاگرس در نگاره های قشقایی

  • 0ریال

برچسب ها: پروین دره شوری, هنرهای دستی, گلدوزی, بافندگی, کتاب بازتاب طبیعت زاگرس در نگاره های قشقایی