دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

بازتاب اسطوره بودا در ایران و اسلام

بازتاب اسطوره بودا در ایران و اسلام

نویسنده: حسن امین
ناشر: میرکسری
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو ؛ جلد پشتی لکه های مختصری دارد


مروری بر کتاب 

آیین بودای مهایانه

پس تغییر و تبدیل حروف یوذاسف در انتقال این نام از زبان‌های پارسی یا هندی‌ به زبان عربی تعجب انگیز نیست و بی‌گمان در انتقال آن نیز فعل و انفعال ها و تبدیل و تغییرهایی صورت گرفته است و به عقیده ما نام اصلی قهرمان داستان«بوذاسف»که در سانسکریت «بودی‌ساتوا» بوده است،در پهلوی (به قیاس دیگر نام های مختوم به اسپ) ، «بوداسپ» بوده است یعنی در این‌که حرف اول قهرمان داستان «یوذاسف و بلوهر» «ب» است نه «ی» و حرف سوم نام او «د» است نه «ز» یا «ذ» و حرف آخر نام او «پ» بوده است نه‌ «ف» شکی نباید کرد.

از همه‌ مهمتر اینکه قطب الدین شیرازی (وفات 017) در شرح حکمة الاشراق به نام بوذاسف و عقاید او تصریح کرده است‌ و همین است آنچه بعدها حاج ملاهادی سبزواری‌ (2121-9821)در فریده هفتم منظومه حکمت (غرر الفرائد) در خلال مباحث نفس‌ یعنی ضمن ذکر احکام نفوس فلکی و شعور ایشان به حرکات‌شان با تصریح به نام‌ یوذاسف به نظم درآورده است و مقایسه مضامین این ابیات منظومه و شرح آن به وسیله حکیم سبزواری با گفتار قطب الدین شیرازی معروف به علامه شیرازی در شرح حکمة الاشراق نشان می‌دهد که‌ منبع اصلی گفتار سبزواری در شرح منظومه همان شرح حکمة الاشراق شیرازی است.

هرچند استاد زرین‌کوب در این موضوع ساکت‌اند،اما به نظر ما،این تمثیل در کتاب انجیل،از داستان‌ زندگی بودا ؛ که البته پانصد سال بر مسیح (ع) متقدم است برگرفته شده است؛ نه آن‌که‌ نشانه تأثیر طرز تفکر مسیحی در قصه یوذاسف و بلوهر منقول بین مسیحیان و مسلمانان باشد.

موضوع این کتاب، بازتاب و انعکاس زندگینامه بودا و آموزه های او در دیگر ادیان از باب دین پژوهی تطبیقی به ویژه بررسی بازتاب بودا / بوداسف در فرهنگ ایران و اسلام است. بنابراین اولین و مهمترین موضوع های این کتاب، پژوهش درباره تأثیر بودا و تعلیمات، آموزه ها و آیین های او در ایران و اسلام به ویژه در تصوف اسلامی است.

موضوع دوم شناسایی هویت واقعی و پیشینه و اهمیت تاریخی قهرمانان داستان اسلامی شده «یوذاسف و بلوهر» است و سوم مشابهات و وجوه اشتراک و افتراق داستانهایی که در طول تاریخ در این زمینه در آثار ادبی، عرفانی و فلسفی به پارسی و عربی بین مسلمانان منتشر شده است.


فهرست

دین شناسی تطبیقی
بودا در اسلام
پنهان شدن هویت بودا در هویت یوذاسف قهرمان داستان یوذاسف و بلوهر
تاریخچه دو هزا و پانصد ساله بودا
سابقه کیش بودایی در ایران
انعکاس کیش بودایی در منابع اسلامی
تاثیر کیش بودایی در مراسم و قوانین قلندران و خاکساران
زندگی نامه بودا در منابع فارسی و عربی
تمثیلها و ادبیات داستانی در روایت یوذاسف و بلوهر
الهیات و اخلاق اسلامی در داستان بوذاسف و بلوهر
و …

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات