بادهای غربی

بادهای غربی

نویسنده: مراد فرهاد پور
ناشر: هرمس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 237
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

گزیده ای از گفتگوها و سخنرانی ها

این کتاب در بر دارنده مجموعه ای از گفت و گوها و سخنرانی های نویسنده درباره مقولاتی همچون سیاست، زیبایی شناسی، نقد ادبی، فلسفه، و مدرنیته است.نخستین مطالب، میزگردی است درباره کتاب تجربه مدرنیته اثر مارشال برمن با ترجمه مراد فرهادپور که در سال 1379 منتشر شده است.این میزگرد با حضور مترجم و چند صاحب نظر برگزار گردیده است.درباره کتاب مورد نظر چنین آمده است.

این کتاب از خلال شماری از انواع و انحای قرائت پیش می رود و بسط می یابد:

قرائت متونی چون فاوست گوته، مانیفست کمونیست، یادداشت های زیرزمینی و بسیاری دیگر.تجربه مدرنیته می کوشد غنای معنوی فرهنگ مدرنیستی را برای مردان و زنان کوچه و بازار و همه انسان های مدرن احیا کند و نشان دهد چگونه برای همه ما، مدرنیسم همان رئالیسم است.

دومین مطالب کتاب، متن گفت و گویی است با حضور نویسنده درباره عقاید اندیشه های ساموئل بکت که چند سال قبل در دفتر انتشارات طرح نو برگزار شده و موضوع اصلی آن بحث درباره نسبت رمان و فلسفه در کار بکت بوده است.سومین مطلب گفت و گویی است با نویسنده درباره رابطه میان تفکر و خشونت و نسبت خشونت با مفاهیمی چون قدرت، زور و اقتدار، همچنین نسبت آن با مدارا این گفت و گو، پس از این در دفتر مجله کیان صورت گرفته است).

در فصل چهارم متن گفت و گویی درباره آزادی، میل و اجتماع آمده که تحلیلی است از اوضاع جهانی معاصر، به ویژه فرایند جهانی شدن، سرنوشت جریان و جنبش چپ و سوسیالیسم و مارکسیسم، همچنین نقش و جایگاه لیبرالیسم و مباحثی از این دست.پنجمین مطلب سخنرانی نویسنده (مراد فرهادپور) درباره مفهوم فرم است که در سال 1380 در دفتر ماه نامه کتاب ماه ادبیات و فلسفه برگزار شده است.در فصل ششم سخنرانی نویسنده در باب سنت و سنت گرایی ایدئولوژیک که در سال 1380 ایراد شده، به چاپ رسیده است.

در آخرین مطلب، گفت و گویی با نویسنده درباره مارکسیسم، سرمایه داری و دموکراسی درج گردیده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

بادهای غربی

  • ناشر: هرمس
  • کد کتاب: 73392 - 10/3
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال
  • 210,000ریال

برچسب ها: مراد فرهاد پور, نقد ادبی, زیبایی شناسی, مدرنیته, مقالات ادبی, فلسفه اجتماعی, مقالات فلسفی, فلسفه اجتماعی, کتاب بادهای غربی