دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

بابک خرم دین ؛ ابرمرد ، ابر حماسه

بابک خرم دین ؛ ابرمرد ، ابر حماسه
درحال حاضر موجود نمی باشد

بابک خرم دین

نویسنده: محمد برنا مقدم (م.پرمون)
ناشر: جهان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 66
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1354 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

ابرمرد ، ابر حماسه

در بین قهرمانان بلند آوازه ی ما که مخصوصاً در طی قرنهای نخستین اسلام بخاطر رهائی ایران و محنت کشان آن از یوغ بیداد بیگانگان به کوشش بر خواسته اند بابک خرم دین این ویژگی را دارد که خود نه تنها مظهر پاره ای نو گرایی ها در آئین های کهن ایرانی است بلکه در عین حال پیوندی یگانه با زندگی طبقات فرودین جامعه ی ایرانی: چوپانان، روستائیان، پیشه وران و خرده پایان دارد.

همین نکته است که نهضت خرم دینان را از نهضت کسانی چون ابومسلم ،سنباد، استاسیس و مازیار ممتاز می کند. ارتباط این نهضت با طبقات واقعی مردم نه همان بیگانه خویان را واداشت تا در روایات افسانه آمیز و آکنده از تناقضات خویش چهره ی واقعی بابک را با غبار ترفند و دروغ تیره سازند بلکه پاره ای از آشنا رویان را نیز بدانجا رهنمون شد که با سعی در مبارزه با آن، خویش را به دستگاه خلیفه و قدرتهای لجام گسیخته ی دنیای هزار و یک شب، نزدیک سازند.

در واقع آنچه این نهضت را در آغاز وقوع خویش از طبیعت اشیاء ناشی می شد در پایان یک رشته کامیابی ها، سرانجام در سیل خون فرو نشاند،نیرنگ یک امیرزاده ی ایرانی افشین اشروسنه بود که خویش را به خلیفه ی تازیان فروخته بود و با این همه این خیانت او نیز در نزد خلیفه سرانجام جز دار و شکنجه سزائی نیافت.این خیانت افشین که یک گزارش داستانی هم به نویسنده ی آلمانی الهام داده است خود داستان جداگانه ای دارد که آن را می توان در – دو قرن سکوت- خواند.

آنچه در اثر حاضر نویسنده را بر انگیخت حماسه ی زندگی بابک و جنبه ی انسانی هدف او بود که در عین حال، سقوط او را در محیطی که برای نفس کشیدن انسان هایی چون او زیاده تنگ و محدود می نمود الزام می کرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات