دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ایل قشقایی در جنگ جهانی اول

ایل قشقایی در جنگ جهانی اول 

نویسنده: ناصر ایرجی
ناشر: شیرازه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 160
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

مصور - نقشه

در پی شروع جنگ اول جهانی و اشغال بخش‌های وسیعی از ایران توسط قوای نظامی روسیه و بریتانیا در بسیاری از نقاط و در مقاطعی چند، مردم ایران رشته مقاومت‌های مسلحانه‌ای را آغاز کردند که تا چند سال پس از پایان جنگ و تا عقب‌نشینی کامل این نیروها از کشور ادامه یافت. یکی از مهم‌ترین و در عین حال ناشناخته‌ترین این مقاومت‌ها، جنگ و جدل تمام عیاری است که در تابستان 1918 میان ایل قشقایی و قوای نظامی بریتانیا در فارس صورت گرفت.

در کتاب حاضر عملکرد ایل قشقایی در جنگ جهانی اول و مقاومت آن در برابر نیروهای انگلیس بررسی و تحلیل شده است. برای این منظور نویسنده پس از توضیحاتی دربارۀ جغرافیای تاریخی قشقایی، موقعیت ایران و روابط دولت‌های درگیر در جنگ با ایران، در ادامه، ارتباط این حوادث با موقعیت سیاسی داخل کشور را بررسی می‌کند و در پی آن، تاثیر سیاست‌های هر یک از طرف‌های درگیر جنگ را بر دولت مرکزی ایران بازگو کرده رابطۀ رهبری قشقایی با جریانات داخلی ایل و قدرت‌های محلی جنوب کشور و والیان فارس و حکومت مرکزی را مطرح می‌سازد ; آن گاه آثار متقابل این عوامل و علل و نتایج جنگ را به تفصیل بیان می‌کند .


فهرست

بخش اول  -  قشقايي ها  
بخش دوم  -  فارس و جنگ بين المللي
بخش سوم  -  اقتدار بريتانيا
بخش چهارم  -  جنگ ناگزير
بخش پنجم  -  عناصر تفرقه
بخش ششم  -  ترك مخاصمه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات