منو
سبد خرید

ایل راه تاراز ؛ یادداشت های دو سال کوچ همراه چند خانوار از ایل بختیاری

ایل راه تاراز ؛ یادداشت های دو سال کوچ همراه چند خانوار از ایل بختیاری
درحال حاضر موجود نمی باشد
ایل راه تاراز ؛ یادداشت های دو سال کوچ همراه چند خانوار از ایل بختیاری
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 92903
  • وزن: 1.80kg
  • SKU: 54718
  • UPC: 150
0 ریال

ایل راه تاراز ؛ یادداشت های دو سال کوچ همراه چند خانوار از ایل بختیاری

نویسنده: فرهاد ورهرام
ناشر: فرهنگسرای میردشتی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 272
اندازه کتاب: رحلی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1397

 

مروری بر کتاب 

ترجمه مقدمه به انگلیسی : اکرم برآبادی

همراه با دی وی دی فیلم مستند تاراز

گلاسه

کتاب «ایلراه تاراز» درباره یادداشت‌های دو سال کوچ با چند خانوار از طایفه بامدی ایل بختیاری و همراه با 330 عکس رنگی و دی وی دی فیلم «تاراز» منتشر شده است. مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با حمایت از این کتاب به دلیل ارتباط آن به عنوان یک تحقیق میدانی برای تولید فیلم مستند تعداد 70 نسخه و پژوهشگاه میراث فرهنگی تعداد 100 نسخه آنرا به عنوان یک کار نو در زمینه مطالعات مردم شناسی خریداری کرده است.

خانوارهای مورد مطالعه فرهاد ورهرام از عشایر کوچرو ایل بختیاری از طایفه بامدی است که در دو استان خوزستان (منطقه گرمسیری) و چهار محال و بختیاری (منطقه سردسیر) زندگی می‌کنند.

این گروه هفت ماه از سال را در منطقه‌ای در شمال مسجد سلیمان (اندیکا) اتراق دارند. در اواخر فروردین از این منطقه به قلمرو ییلاقی خود در دامنه‌های جنوبی زردکوه کوچ می‌کنند. با سرد شدن هوا در قلمرو سردسیری و قبل از ریزش باران و برف، در ماه شهریور مجدداٌ به قلمرو ییلاقی خود در استان خوزستان باز می گردند.

سال 1924 مریان سی کوپرکارگردان آمریکائی با گروهش ارنست شوتساک و خانم مارگارت هریرسون  از کوچ طایفه بامدادی از ایل بختیاری فیلمی به نام «علف» تهیه کرد که اولین فیلمی است درباره کوچ ایل بختیاری. کوپر پس از نمایش فیلم خاطرات خود را تحت عنوان «علف» منتشر کرد.

63 سال بعد از فیلم «علف»، فرهاد ورهرام در سال 1365 به مدت حدود یکماه با چند خانوار عشایر از خوزستان تا دامنه جنوبی زرد کوه همراه بود. سال 1366 ورهرام در همان مسیری که کوپر همراه طایفه بامدی از عشایر بختیاری کوچ کرده بود با همان خانوارها، مسیر سال گذشته را طی کرد و حاصل سفر دوم فیلمی است به نام «تاراز».  
مسیر کوچ این خانوارها « تاراز » نام دارد که نام کوهی است در مسیر کوچ که سرچشمه رودخانه کارون (رودخانه بازفت) از دامنه‌های شمالی آن عبور می‌کند.

فرهاد ورهرام پس از پایان فیلم «تاراز» با تنظیم یادداشتها و انتخاب بیش از سیصد عکس کتاب «ایلراه تاراز» را برای چاپ آماده کرد. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات