دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ایستادن در آن سوی مرگ

ایستادن در آن سوی مرگ

نویسنده: مهدی فدایی مهربانی
ناشر: نشر نی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 560
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 2

کمیاب - کیفیت : نو ؛ لبه جلد کتاب رد تا خوردگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

پاسخ های کربن به هایدگر از منظر فلسفه شیعی

... پرسشى که مربوط به سرانجام قسمت دوم هستى و زمان است، یعنى قسمتى که بدون آن، باب نخست آغازى ناتمام است. با انتشار این قسمت بى‏شک بناى هستى‏شناختى فراتاریخیت‏ تکمیل و تحکیم مى‏شود. باید بگویم که در ژوئیه 1936 در شهر فرایبورگ، به چشم خود دست‏نوشته این قسمت دوم را روى میز هایدگر دیدم که در پوشه‏اى بزرگ قرار داشت و خود هایدگر با خنده آن را در دستان من گذاشت تا سبک و سنگینش کنم; و باید اعتراف کنم که پوشه‏ سنگین بود. اکنون این دست‏خط کجاست؟ جواب‏هاى متضادى شنیده‏ایم و من هم جوابى‏ ندارم.»

هانری کربن، فیلسوف معاصر فرانسوی، از جمله چهره های معروف و تاثیرگذار بر فلسفه معاصر ایران است. او طی حضورش پیش از انقلاب، در ایران و مراوده با چهره های فرهیخته یی چون علامه طباطبایی، داریوش شایگان، سیدحسین نصر، مهدی محقق و... اندیشه فلسفی خود را در باب فلسفه اسلامی به ظهور رساند.روش فلسفه شیعی به لحاظ متدولوژیک، روشی باطنی است. البته این به این معنی نیست که این فلسفه به باطنی گرایی می غلتد بلکه به این معنی است که در اصول عقلانی خود به ظاهر اکتفا نمی کند. معنایی که از واژه «حکمت الهی» افاده می شود، به درستی رساننده مقصود ما است.در حکمت الهی معنا در باطن و در پس حجاب ها قرار دارد نه در سطح. به معنای دیگر فیلسوف با نوعی کشف المحجوب و پدیدارشناسی است که به معنا و حقیقت دست می یازد.

آنچه «پاسخ های کربن به هایدگر از منظر فلسفه شیعی» می نامیم، پاسخ هایی است که کربن برای گذار از فلسفه هایدگر (1989- 1876) عرضه داشته است. اگرچه کربن به نوعی تا پایان عمر خویش به فلسفه هایدگر وفادار ماند، اما می توان گفت این وفاداری فقط در مورد روش شناسی هایدگر بود که قرابت زیادی با سنت فلسفی در ایران داشت.باید توجه داشت که کربن در اغلب موارد نقدهایی جدی به فلسفه هایدگر داشت و اساسا فلسفه شیعی را پاسخی به بن بست های هایدگر می دانست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات