دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ایرج میرزا

ایرج میرزا

نویسنده: بهداد اربابی
ناشر: آبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 51
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ ابتدای کتاب امضا دارد


مروری بر کتاب

این نوشتار ، شرح و تحلیلی است بر زندگی و اشعار ایرج میرزا که در آغاز به زمینه شخصیت شاعر از جمله پایگاه اجتماعی و گذران زندگی او اشاره می‌کند و پس از آن تاثیر مشروطه را بر روحیه شاعر خاطرنشان کرده می‌گوید: "ایرج میرزا در آغاز کار (دوران ناصری) کما بیش شاعری مداح است که خود را موظف به گفتن اشعار اجتماعی و انتقادی نمی‌داند و برای خویش تعهد و مسئولیتی نمی‌شناسد اما با طلوع جنبش آزادی بخش ملی و بسط نایره انقلاب تا جایی که مواضع طبقه‌ای و فکری و روانی به او اجازه می‌دهد به سوی خلق محنت کش کشورش می‌شتابد".

بررسی مواضع سیاسی ، اجتماعی ، اخلاقی و روحیات ایرج میرزا با ذکر شواهد و نمونه‌های شعری در بخش‌های بعدی کتاب آمده استنگارنده در این کتاب، زندگی و احوال ایرج میرزا را با استناد به اشعار او بررسی می‌کند .وی در گفتار نخست کتاب، زمینه شناخت شاعر را ارزیابی کرده، در گفتار دوم تحت عنوان سیر انقلاب و شاعر مدیحه‌سرا مباحثی از این دست مطرح می‌سازد :طوفان انقلاب، بیزاری از مداحی، شعر شاعر در خدمت انقلاب، طنز تازیانه شاعر، و تضادهای هیئت حاکمه و شاعر .در انتها، نویسنده برخی مواضع سیاسی، اجتماعی و اخلاقی شاعر را بازگو می‌کند .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات