کتاب ایران پل فیروزه  فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات کاکتوس

ایران پل فیروزه

نویسنده: رولف بنی
مترجم: مظفر بختیار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 450
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 1 
کد کتاب: 108390

 
کمیاب - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 
در دو مجلد

 

جلد سخت همراه با کاور

 

  کتاب " ایران پل فیروزه " از مشهورترین و نفیسترین کتاب هایی است که در ارتباط با فرهنگ ٫ تاریخ ٫ جغرافیا و جامعه شناسی ایران توسط رولف بنی گردآوری شده است

 

این کتاب مصور شامل بهترین تصاویر ایران با طراحی جلد زیبا٫ عکس های بی نظیر و تاثیر گذار می باشد

 

پل فیروزه:

 

...رنگها در هنر جنبه ای کیمیایی دارد و آمیختن آنها خود یک هنر مشابه کیمیاگری است … هر رنگ دارای تمثیلی خاص خود است … نیز هررنگ دارای رابطه ای با یکی از احوال درونی انسان و روح اوست … این رنگها که مانند اشکال هندسی و خطوط و طرحهای اسلیمی عکسی است ازعالم بالا بر آینه‌ جهان … در هر مورد تجلی تکسر نور سرمدی است که از طریق هنر خود مبدل به راهی می شود برای بازگشت به آن نور که وراء‌هرگونه تعین و تکسر است ».

 

به دلیل اینکه هررنگ تأثیرر وانی خاصی دارد تا حدی که می توان به زبان ریاضی و قوانین علم فیزیک و با اندازه گیری میزان تشعشعات آنها ، تأثیر هر رنگی راسنجید و به دلیل تأثیر قدرت نمادین رنگها وبا توجه به این نکته در معماری مساجد ، رنگ غالب مورد استفاده ، دو رنگ آبی ( آبی ملایم و آبی تیره ) و زرد طلایی رنگ است .

 

رنگ آبی « رنگ آبی عمقی دارد که آدمی را به بی نهایت و به جهانی خیالی و دست نیافتنی می برد … قدرتش درکنش پذیری است و نیرویی آرام بخش است … امروزه چراغ برق های آبی رنگ در آسایشگاهها برای آرام کردن بیماران به کارمی رود ». « آبی دارای قدرتی است همانند قدرت طبیعت در زمستان ، هنگامی که تمام جوانه ها و رویشها در ظلمت و سکوت پنهان می شوند .

 

آبی همیشه سایه دار است و در نهایت عظمت خود به تاریکی می گراید … آبی روان ما را با امواج ایمان به مسافات بی انتهای روح سوق می دهد . آبی برای مابه مفهوم ایمان و برای چینیها سمبل فناناپذیری است . وقتی آبی تیره شود ، به توهم ، ترس ، اندوه و نیستی نزول می کند ، اما همیشه به قلمرو عالم بالا اشاره دارد .»

 

رنگ زرد ( زرد طلایی ) : « زرد رنگ ابدیت و جاودانگی است . در مقابر مصریان ، زردکه نماد خورشید و خدایان است و بیشتر همراه آبی ، موجب بقای نفس و جان در گذشته محسوب می شد ». « زرد طلایی رفیع ترین ارتقای ماده به ضرب نیروی نور است . رنگی است به نحوی نامحسوس درخشان ، فاقد شفافیت ، اما بی وزن مانند یک ارتعاش » .

 

در قرآن کریم نیز رنگ زرد به عنوان رنگی برای بینندگان فرحبخش است ، یادشده است « … انها بقره صفرا فاقع لونها تسرالناظرین »«…گاو زرینی باشد که رنگ آن بینندگان را فرحبخش است » در تفسیر المیزان ذکر شده است :« …گاوی باشد زردرنگ ولی زرد پررنگ »...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ایران پل فیروزه

  • ناشر: کاکتوس
  • کد کتاب: 108390 - mh4/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: رولف بنی, مظفر بختیار, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ هنر ایران