دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ایران پرتلاطم

ایران پرتلاطم

نویسنده: سرالدون گریفیث
مترجم: فرید جواهر کلام
ناشر: آبی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 350
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

مصور

برای بیشتر امریکایی ها ایران و حکومتش به نسبت بسیاری زیادی غیرقابل درک است. در درجه اول به نظر می رسد ایران جایی است که دیپلمات های امریکایی را به گروگان گرفتند، جایی که ملاها با استبداد فرمانروایی می کنند، سازمان هایی مانند حزب الله دارد و در عین حال اکنون تصمیم گرفته است سلاح اتمی هم به چنگ آورد.

با تمام این احوال در حال حاضر یک نفر انگلیسی که در امریکا زندگی می کند کتابی نگاشته و در خلال آن با شرح یک سلسله مشاهدات و پژوهش های شخصی می گوید خیر، ایران چیزی بیش از اینهاست؛ سرزمینی است با مردمی از نظر فرهنگی غنی و در عین حال هدفمند که عمیقا به تاریخ گذشته خود افتخار می کنند، در عین حال موقعیت استراتژیک قابل توجهی دارد که برای سراسر منطقه و منافع امریکایی ها بسیار مهم است..."

سرالدون گریفیث، نماینده سابق پارلمان انگلستان، سیاستمداری حرفه ای است که از دیرباز به لحاظ شیفتگی اش به فرهنگ و تمدن ایران در دوران رژیم پیشین و از زمان انقراض سلطنت و استقرار نظام جمهوری اسلامی همواره با ایران و ایرانیان در ارتباط نزدیک و تنگاتنگ بوده است.

او می گوید:"ایران سرزمینی است دارای موقعیت فوق العاده مهم استراتژیکی که برای سراسر منطقه و جهان غرب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.وی ایرانیان را مردمانی تیزهوش و از نظر فرهنگی غنی و مباهی و مفتخر به تاریخ گذشته شان می داند.

وی در کتاب حاضر با مروری بر تاریخ معاصر ایران، حوادث و رویدادهای مهم کشور را نقد و بررسی می‌کند و در بخش عمده‌ای از کتاب به جریان‌ها و وقایع روز ایران به ویژه رویکرد دولت نهم به موضوع انرژی هسته‌ای می‌پردازد.نویسنده این کتاب را با فصلی تحت عنوان "کشف ایران در دوران تحصیلی" شروع کرده است. سپس موضوعاتی چون ایرانی ها و انگلیسی ها، دکتر مصدق، پای آمریکاییان به ایران باز می شود، رویاها و تخیلات شاه، سفیر فوق العاده، عشق ورزیدن به ایرلان، ضیافت در تخت جمشید، رادار و تریلر، جمعه سیاه و... مرور می شود و در ادامه به فصل هایی چون خاموشی اصلاح طلبی، محمود احمدی نژاد، نامه رییس جمهور ایران، طغیان هسته ای، زمان مذاکره و... می رسد.

امریکا باید ایران را در جایی که اکنون در منظر خود قرار داده از آن خارج کند و خارج از جعبه آن را بنگرد. این راه نزدیک شدن به ایران است. اکنون دیگر خاورمیانه آن خاورمیانه سابق نیست، خاورمیانه جدیدی در حال طلوع است، سرزمینی با احساسات مذهبی، سرشار از نفت که اینترنت به درون آن رسیده و تروریسم در آن راه یافته است.


فهرست 

• کشف ایران در دوران تحصیلی
• ایرانی ها و انگلیسی ها
• دکتر مصدق
• پای آمریکائیان به ایران باز می شود
• رویاها و تخیلات شاه
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات