دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ایران و ایرانیان در متون مقدس

ایران و ایرانیان در متون مقدس

نویسنده: حمید یزدان پرست
ناشر: اطلاعات
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1110
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1391
دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

اوستا ، تورات ، انجیل ، قرآن و حدیث 

موضوع کتاب حاضر، بررسی جایگاه ایران و ایرانیان در چهار منبع اوستا، کتاب مقدس، قرآن و متون حدیث شیعه و سنّی است. ویژگی شاخص کتاب، تازه بودن موضوع و بررسی همه جانبه ابعاد پژوهش است. بخش اصلی کتاب مربوط به مطالب و مأخذ اسلامی است و بنا به ضرورت بحث به آیات و احادیث اسلامی استناد شده است. کتاب به زبان ساده و علمی نگارش یافته است و هدف اصلی نگارنده، تبیین جایگاه اصلی ایرانیان در میان متون مقدس و به خصوص در دین اسلام است. نتیجه حاصل از این پژوهش، شناخت پیوستگی و رابطه متقابل دین اسلام و فرهنگ و تمدّن ایرانی است.

در کتاب آسمانی، کم و بیش رنگی از محیط را می‌توان یافت. اوستا و تورات و انجیل که به نوعی روایت تاریخی یک قوم هم هستند،‌ گواه این سخن است. قرآن نیز که فراتر از تاریخ و قومیت، کتاب هدایت بشر است در حدی کمتر نمونه‌هایی از این موضوع را در خود دارد. در متون حدیثی نیز اشارات فراوانی به اقوام و سرزمین‌های گوناگون شده که در کتاب حاضر تنها بخش ایرانیان آن گرد آمده است.

در این میان نکته شگفت ‌انگیز و شایان تأمل، یاد کرد نیکوی همه این منابع از ایران و ایرانی است که با اطمینان می‌توان گفت نظیر دیگری ندارد و برای ما ایرانیان شعف‌انگیز و شکرخیز است؛ چه ، نزدیک به یک سوم مردم جهان،‌ متدین به یکی از ادیان زرتشتی، یهودی، مسیحی و اسلام هستند و همین نکته می‌تواند زمینه‌ساز نگرش مثبت آنها به این دیار، فرهنگ و ساکنانش باشد.

مطلب این کتاب در نه بخش تنظیم و تدوین شده و طی آن مقولاتی چون: سرزمین‌ها، ایام (خویشکاری و اعمال روزها، نوروز، مهرگان) و بزرگان ایرانی (از جمله یاران ایرانی پیامبر و دوازده امام) بررسی شده است. فهرست مفصل منابع و مراجع در پایان کتاب، نشان می‌دهد از کمتر متن مهمی غفلت شده است. یک دلیل مراجعه به این همه مأخذ، تازگی این کار است و از این روی برای استحکام مباحث مطرح شده می‌بایست شواهد متعددی آورد تا حدی از اطمینان را برای خواننده پرسشگر فراهم ساخت.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات