دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ایران و انگلیس ، کرشمه روابط سیاسی

ایران و انگلیس

نویسنده: محمدتقی نظام مافی
ناشر: تاریخ ایران - کتاب سیامک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 370
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور

کرشمه روابط سیاسی

دکتر محمد تقی نظام مافی متولد تهران، سال 1343، پس از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه در ایران، راهی امریکا شد و مراحل عالی را در دانش گاه بوستون، با موفقیت پیموده و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی، دکترا گرفت. دکتر محمد تقی نظام مافی اینک در دانش گاه، معتبر تدریس می کند. او علاوه بر پژوهش expository writing program هاروارد، در رشته های اجتماعی و سیاسی، و تحقیقات تاریخی، در زمینه داستان نویسی هم، آثار قابل توجهی، در قالب داستان کوتاه، به زبان انگلیسی، ارائه کرده.

اثر حاضر تحقیقی است درباره جنبه‌های خاص روابط ایران و انگلیس در دوره صفویه و اوایل قاجار که در آن تلاش شده با شناخت و ارزیابی و تحلیل عملکرد، نقش، تاثیر، و رفتار نخستین ماموران انگلیسی روشن شود .
این اشخاص عبارت‌اند از : برادران شرلی، ملکم، جونز، همچنین دو شخصیت ایرانی، یعنی میرزا ابوالحسن خان شیرازی و فردی مشهور به "دون خوان ایران .

بدین ترتیب، در این تحقیق سعی بر آن است ویژگی‌های سیاست خارجی انگلستان در ایران و تفکر خاص افراد یاد شده ارزیابی گردد و از این رهگذر کیفیت و میزان شناخت انگلیسی‌ها از ایران و تصور ایرانی‌ها از انگلیسی‌ها مشخص گردد" .بومی شدن "یعنی به شکل ظاهری درآمدن، مطابق آداب و سنن کشور مورد نظر رفتار کردن و پوشاک محلی پوشیدن ماموران یاد شده و پی آمدهای آن، موضوع اصلی کتاب است که در شش بخش سامان یافته است...

در صفحات میانی و پایانی کتاب عکس‌هایی از چهره‌های مورد بحث یا مرتبط با آنها (به ویژه ماموران انگلیسی) و پوشاک و نمادهایی از آداب و رسوم ایرانی دوران مورد نظر به چاپ رسیده است .یادداشت‌های مولف و نمایه اسامی در صفحات پایانی آمده است .


فهرست

تاریخچه‌ای از تحقیقات و آثار مشابه در زمینه موضوع مورد نظر
نگاهی به روابط ایران و انگلستان
شرق‌شناسی و معنایی که در ورای آن نهفته
بحثی از استعمار
تصویری از انگلستان در دوره الیزابت
تصور انگلستان در این عصر از ایران
مرگ ایرانی ؛ بحث با  آنتونی شرلی آغاز می‌شود که با برادر کوچکترش رابرت مسئول احیای علاقه انگلستان به ایران بوده‌اند

پی آمدهای نگرش شرلی‌ها
نقش آفرینی‌های جان ملکم و هارفورد جونز در ایران ( 1800ـ 1810م)
ماموریت میرزا ابوالحسن خان شیرازی در دربار جورج سوم  در سال 1810م 

نمایش یک بعدی یا چند وجهی ایرانی ، در واقع نتیجه‌گیری و جمع‌بندی مطالب است

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات