منو
سبد خرید

ایران و انگلیس ، کرشمه روابط سیاسی

ایران و انگلیس ، کرشمه روابط سیاسی
-15 %
ایران و انگلیس ، کرشمه روابط سیاسی
  • موجودی: موجود
  • مدل: 130411 - 31/2
  • وزن: 0.40kg
550,000 ریال
650,000 ریال

ایران و انگلیس

نویسنده: محمدتقی نظام مافی
ناشر: تاریخ ایران - کتاب سیامک
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 370
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

کرشمه روابط سیاسی

دکتر محمد تقی نظام مافی متولد تهران، سال 1343، پس از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه در ایران، راهی امریکا شد و مراحل عالی را در دانش گاه بوستون، با موفقیت پیموده و در رشته زبان و ادبیات انگلیسی، دکترا گرفت. دکتر محمد تقی نظام مافی اینک در دانش گاه، معتبر تدریس می کند. او علاوه بر پژوهش expository writing program هاروارد، در رشته های اجتماعی و سیاسی، و تحقیقات تاریخی، در زمینه داستان نویسی هم، آثار قابل توجهی، در قالب داستان کوتاه، به زبان انگلیسی، ارائه کرده.

اثر حاضر تحقیقی است درباره جنبه‌های خاص روابط ایران و انگلیس در دوره صفویه و اوایل قاجار که در آن تلاش شده با شناخت و ارزیابی و تحلیل عملکرد، نقش، تاثیر، و رفتار نخستین ماموران انگلیسی روشن شود .
این اشخاص عبارت‌اند از :برادران شرلی، ملکم، جونز، همچنین دو شخصیت ایرانی، یعنی میرزا ابوالحسن خان شیرازی و فردی مشهور به "دون خوان ایران .

بدین ترتیب، در این تحقیق سعی بر آن است ویژگی‌های سیاست خارجی انگلستان در ایران و تفکر خاص افراد یاد شده ارزیابی گردد و از این رهگذر کیفیت و میزان شناخت انگلیسی‌ها از ایران و تصور ایرانی‌ها از انگلیسی‌ها مشخص گردد" .بومی شدن "یعنی به شکل ظاهری درآمدن، مطابق آداب و سنن کشور مورد نظر رفتار کردن و پوشاک محلی پوشیدن ماموران یاد شده و پی آمدهای آن، موضوع اصلی کتاب است که در شش بخش سامان یافته است .

مطالب بخش اول عبارت است از :تاریخچه‌ای از تحقیقات و آثار مشابه در زمینه موضوع مورد نظر، نگاهی به روابط ایران و انگلستان، شرق‌شناسی و معنایی که در ورای آن نهفته، بحثی از استعمار، و تصویری از انگلستان در دوره الیزابت و تصور انگلستان در این عصر از ایران .در بخش دوم ")مرگ ایرانی ("بحث با "آنتونی شرلی "آغاز می‌شود که با برادر کوچکترش "رابرت "مسئول احیای علاقه انگلستان به ایران بوده‌اند .

نگارنده در بخش سوم پی آمدهای نگرش شرلی‌ها در زندگی رابرت شرلی را بررسی می‌کند .وی در همین بخش توضیح می‌دهد که چگونه سرنوشت رابرت شرلی، با زندگی و مرگ یکی از همراهان ایرانی آنتونی با عنوان "دون خوان ایران "شباهت دارد .بخش چهارم تحلیلی است از نقش آفرینی‌های "جان ملکم "و "هارفورد جونز "در ایران ( 1800ـ 1810م) . در بخش پنجم ماموریت "میرزا ابوالحسن خان شیرازی"، در دربار "جورج سوم " در سال 1810م بررسی می‌شود .

آخرین بخش کتاب با عنوان "نمایش یک بعدی یا چند وجهی ایرانی "در واقع نتیجه‌گیری و جمع‌بندی مطالب است .در صفحات میانی و پایانی کتاب عکس‌هایی از چهره‌های مورد بحث یا مرتبط با آنها (به ویژه ماموران انگلیسی) و پوشاک و نمادهایی از آداب و رسوم ایرانی دوران مورد نظر به چاپ رسیده است .یادداشت‌های مولف و نمایه اسامی در صفحات پایانی آمده است .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات