ایران هراسی ؛ ایرانو فوبیا

ایران هراسی ؛ ایرانو فوبیا

نویسنده: هگایی رام
مترجم: فریدون مجلسی
ناشر: مروارید
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 294
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

منطق نگرانی اسرائیل

هگایی رام از استادان مطرح دانشگاه تل آویو در حوزه روابط بین‌الملل است او دیدی انتقادی به جامعه امروزی اسرائیل دارد؛ البته نه از سطح عوامانه که بیشتر تابع مسائل و تعصبات نژادپرستانه و دینی بلکه از سطح بالای علمی و فرهنگی و کتابش هم آگاهی هایی از درون جامعه اسرائیل به دست می‌دهد.

ایران سوژه محوری این کتاب است. «رام» از ایران هراسی و منشا آن در جامعه اسرائیل سخن می‌گوید و اصطلاحی که برای توضیح منظور خود به کار می‌برد، «آریایی کردن اسرائیل» است که موجد نوعی تضاد است؛ چرا که این مفهوم یک تز هیتلری است که به سختی می‌توان در جامعه اسرائیل آن را پیاده کرد البته مقصود نویسنده از این اصطلاح، آریایی کردن فرهنگی اسرائیل است نه آریایی کردن نژادی آن .

وی به این مسئله می‌پردازد که چگونه یهودیانی که در دوران جنگ جهانی دوم بسیار منکوب و مورد آزار بوده‌اند و در محله‌هایی به نام «گتو» دور خودشان دیوار می‌کشیدند، وقتی به اسرائیل می‌آیند، می‌خواهند احساس کنند که اروپایی هستند یا به اصطلاح نویسنده به سبک آریایی زندگی می‌کنند و اینکه چگونه این نوع برخورد به ایجاد نوعی آپارتاید می‌انجامد.

مسئله‌ای که در این کتاب به آن پرداخته می‌شود، این است که چگونه اسرائیلی‌های شرقی یعنی کسانی که از کشورهایی مانند عراق، مراکش، مصر، یمن به این سرزمین کوچانده شدند یا خودشان رفتند یا بعضاً توسط دولت اسرائیل به آنجا منتقل شدند و در مجموع فرهنگشان عربی است و بیشتر به فلسطینی‌ها نزدیک هستند، هنوز که هنوز است در اسرائیل مورد تبعیض هستند و یهودی‌های «اشکنازی» ؛ مهاجران اروپایی به اسرائیل - فرهنگ این سرزمین را در اختیار می‌گیرند و آن را فرهنگ برتر می‌دانند و به نوعی خودبرترانگاری انجامیده است.

کتاب ؛ همچنین به یهودیان ایرانی اشاره می‌کند که طی دو مرحله در اسرائیل ساکن شده‌اند؛ کسانی که در اوایل تشکیل اسرائیل به این سرزمین رفتند و عده‌ای که بعد از تشکیل جمهوری اسلامی، ایران را ترک کردند و راهی اسرائیل شدند.

در این کتاب به این مسئله هم پرداخته شده که چرا و چگونه دسته دوم از یهودیانی که از ایران به اسرائیل رفتند، از این سرزمین به عنوان سکوی پرتابی برای رفتن به آمریکا بهره بردند و عده بسیار کمی از آنان در خود اسرائیل ساکن شدند. در این کتاب همچنین رفتار ایرانی‌های مقیم اسرائیل و وابستگی‌های فرهنگی‌شان به سرزمین مادری ؛ ایران - واکاوی شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ایران هراسی ؛ ایرانو فوبیا

  • ناشر: مروارید
  • کد کتاب: 98363 - 11/5
  • موجودی: در انبار
  • 135,000ریال
  • 105,000ریال

برچسب ها: هگایی رام, فریدون مجلسی, جامعه شناسی سیاسی, خاورمیانه, اسرائیل, علوم سیاسی, کتاب ایران هراسی ؛ ایرانو فوبیا