کتاب ایران قدیم یا تاریخ مختصر ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات مجلس شورا

یران قدیم یا تاریخ مختصر ایران
نویسنده: حسن پیر نیا
ناشر: کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 300
اندازه کتاب: وزیری جلد سخت - سال انتشار: 1308 
کد کتاب: 76079

کمیاب - کیفیت : عالی

 

مروری بر کتاب 

از ایران باستان تا انقراض ساسانیان

مملکتی که ایران نامیده میشود قسمت اعظم سرزمین وسیعی است که در جغرافیا موسوم به فلات ایران است این مرز و بوم پهناور ، شامل جلگه وسیع و بلندی است که از هر طرف کوههای بلند آن را احاطه کرده است . آب و هوای فلات ایران خشک است بخصوص در قسمت مرکزی ان که موسوم به کویر لوت ا ست ، و یکی از گرمترین جاهای دنیاست به استثنای گیلان و مازندران و سواحل خلیج فارس که بارندگی در آنجاها زیاد است .

اسم ایران از اسم مردمانی که خود را آریابا یا آیریا ( آریا ) می نامیدند به معنی درست و با وفا گرفته شد و همچنین چون مردمان این کشور پهناور کشاورز بودند اسم ایران به معنی دهقان نیز آمده است .

آریان ها بعد از جدایی از مردمان هند و اروپایی به طرف جنوب رفته و باز به شعبه هایی تقسیم شده اند شعبه ایرانی، هندی، سکایی آریان های هندی و ایرانی مدتها با هم زندگی کردند و سپس شعبه هندی به هند و کوش رفته و به دره پنجاب هند هم سرازیر شدندو شعبه ایرانی به طرف جنوب و غرب متمایل شدند و در فلات ایران مسقر گردیدند .

اوستا مملکت اصلی آریانها را آیران واج یعنی مملکت آریان ها می نامید، مقصود از آیران واج مسکن اصلی آریانها قبل از جداشدن از مردمان هند و اروپایی یا مسکن آنها که زمانی با هندی ها بودند و سپس مهاجرت کردند و به سمت فلات ایران می باشد و شکل حکومتشان ابتدا ملوک الطوایفی بود یعنی از چند خانواده و تیره تشکیل میشد که مسکن هرکدام از طوایف در ده یا روستا بود که ویس می گفتند یعنی از چند تیره ، عشیره و قبیله تشکیل میشد.

آریان ها که از قرن چهارده قبل از میلاد بتدریج به فلات ایران آمدند ونام خود به آن دادند و به اقوام و عشیره های متعددی تقسیم شدند و دو قوم از اقوام مذکور مادی ها و پارسی ها تابع دولت آشور شدند و بعد مادی ها فنون جنگی را آموختند و به قیمت فداکاری بسیار در زمان هووخشتر از قید آشوری ها رسته و دولت قدیم آشور را منقرض نمودند پس از آن مادی ها در مقابل پارسی ها نتوانستند مقاومت نمایند و مغلوب شدند و حکمرانی پارسی ها از ماورای سیحون تا حبشه و از پنجاب هند تا قرطاجنه مسلم شد .

فهرست 
مختصری از تاریخ عیلام
تاریخ آریانهای ایرانی
نهضت عرب به طرف ایران
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ایران قدیم یا تاریخ مختصر ایران

  • ناشر: مجلس شورا
  • کد کتاب: 76079 - md 4/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ ایران باستان, تاریخ شاهنشاهی ایران, حسن پیر نیا